Keratosis Pilaris

Kategori : Cilt Hastalıkları

Keratosis pilaris nedir?
Bu durum, deri içinde bulunan kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve bu kanalı tıkamasıyla oluşur. Keratosis pilaris sık bir tablodur. İnsanlarda % 40 oranında görülür.Keratosis pilaris kolların üst dış kısmında sık görülen bir tablodur. Hastalığın görsel rahatsızlık oluşturmasından başka bir bulgusu yoktur.

Hastalık nasıl görünür?

Deri renginde, kırmızı veya kahverengimsi çok sayıda kılların deriden çıktığı alanlara yerleşmiş kabarıklıklar şeklindedir, küçük ve pürtüklüdür. Ara sıra kaşıntılı olabilmelerine rağmen, genellikle kozmetik olarak rahatsızlık verir .
keratosis20pilaris
Hastalık sıklıkla vücudun hangi bölgelerinde görülür?
Özellikle kolların dış yüzünde, kalçada, yanaklarda ve daha az sıklıkta ön kollar ve sırtın üst kısmında minik kabarcıklar şeklinde bulunur.

Hastalık hangi yaşlarda ve kimlerde görülür?
Ergenlik döneminde daha belirgin hale gelir. Bebeklerde de görülebilir ve erişkin yaşa kadar kalabilir. Bununla birlikte hastalık yaşlılarda yaygın değildir. Özellikle aşırı kilolu kişilerde veya beyaz ırkta allerjik egzeması bulunanlarda sık görülür.

Hastalık ne zaman belirginleşir?
Keratosis pilaris kış aylarında ve düşük nemli ortamlarda daha şiddetlenir. Yıllar geçtikçe yavaş yavaş ortadan kaybolabilir.

Keratosis pilarisin çeşitleri var mıdır?

Keratosis pilaris rubra:
bulgular daha kırmızıdır
Keratosis pilaris atrophicans faciei: yüzde görülür ve hafif çukur şeklinde izler bırakır.
Ulerythema ophryogenes: Kaşların dış tarafını tutar.
Atrophoderma vermiculata: yanaklarda kurt yemiş gibi bir görüntü saptanır.
Keratosis follicularis spinulosa decalvans: nadir görülen kalıtsal bir formdur kaşlar ve saçlarda dökülmeye neden olur.
Lichen spinulosus (keratosis spinulosa): vücudun herhangi bir yerinde üzeri diken şeklinde pullarlakalı minik kabarıklıklardan oluşan alanlar şeklinde görülür.

Hastalık kalıtsal geçişli midir ve nedeni nedir?
Keratosis pilaris kalıtsal orijinlidir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kıl kanalındaki ölü hücelerin atılımında bir bozukluk vardır. Ölü hücreler teker teker atılacakları yerde birbirine yapışık olarak atılırlar . Buda kıl ağızlarının genişlemesine ve belirgin hale gelmesine neden olur. Sıklıkla derinin altında kıvrılmış olan kıl görülür.

Hastalığın tedavisi var mıdır?

Hastalık kalıtsal olduğu için tam tedavisi yoktur. Hastalığı azaltmak için sabun içermeyen cilt temizleyicileri kullanılmalıdır. Çünkü sabunlar deriyi kuruturlar. Hafif peeling (cildi soyan) yapan kremler, kapalı olan kıl analını açarak etkili olur. Örneğin üre, salisilik asit veya alfa hidroksi asit içeren nemlendiriciler günde iki kez uygulanmalıdır. Hastalar uygulanan tedavilere farklı cevap verir. Fakat bu tedavilerin etkisi geçicidir, bu nedenle tedavi düzenli olarak uygulanmalıdır. Banyoda ponza taşı ile ovuşturulabilir. A vitamini derivesi olan retinoid içeren kremler kullanılabilir. Tedavinin ilk haftasında tedavi edilen alanda kızarıklık ve soyulma görülebilir. Bu tedavi küçük çocuklar ve gebelerde uygun değildir. Pulse dyelaser tedavisi de faydalı olabilir.laserle kılların yakılması bazı olgularda fayda sağlar.

ismail 09-01-2010 06:16
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir