Cildinizin kışlık kimliği

Kategori : Cilt Bakımı

Cildinizin kışlık kimliği

Kışın cildiniz üzerindeki olumsuz etkileri moralinizi bozmasın. Yılın bu zamanlarında kusurlu görünmeye eğilimli olan farklı cilt tiplerini daha ışıltılı göstermek için Cosmopolitan dergisinin önerilerine bir göz atın

1- SİVİLCELİ VE AGRESİF

Sıcak mevsimlerde cildinizle hiç problem yaşamadığınız halde, kış geldiği anda sivilce dünyasına ani bir giriş yapıyorsunuz.

SEBEP NE OLABİLİR?
Yoğun kuruluk bu sorunu tetikleyen en önemli nedendir. Dermatolog Dennis Gross, "Gözeneklerin kenarları, yağları depolayan minik tüpler gibidir. Her zamankinden daha fazla kuruyan cilt, ürettiği yağı hapseder ve sivilceye neden olur." Buna ek olarak, bazı sivilce önleyici ürünlerin (ki tümü yağ emici benezoil peroksit ve retinol içerir) kurutucu etkisi bir de kuru havayla birleştiğinde ciltteki nemin kaybolmasına neden olur. Yani uygulamaya çalıştığınız tedavi her ne ise geri teper.

AKNE YOK EDİCİ TERAPİ

Gözenekleri tıkayan yağ tabakasını peeling uygulayarak yok edebilirisiniz. Dr. Gross, böylece ölü deri problemini cildinizi tahriş etmeden ortadan kaldırabileceğinizi söylüyor. Bunun yanı sıra, sivilce tedavisi amacıyla kullandığınız ürünleri haftanın yedi günü sürekli uygulamak yerine, süreyi iki günde bire düşürün. Ancak şikayetlerinizin arttığı dönemlerde düzenli olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

2- AŞIRI HASSAS CİLTLER
Cildiniz adet dönemi öncesinde, yeni fondöteninizden, alnınıza değen yün berenize kadar her şeye tepki mi gösteriyor?

SEBEP NE OLABİLİR?
Dermatolog Patricia Wexler´ın açıklamasına göre; aşırı hassasiyet, cildinizin üst bariyerinin zayıflamasına işarettir. Yani rüzgarlı hava, evdeki kuru sıcaklık ve agresif cilt özelliklerinin birleşimi, ciltteki koruyucu katmanın soyulmasına sebep olur. Dolayısıyla cildi koruyan nem, bu tabakada daha fazla tutulamaz.

YATIŞTIRICI TERAPİ
Tıpkı ısınmak için kat kat giyindiğiniz gibi, cildinizi sakinleştirmek için de bakım rutininizin her adımına nemlendirici içerikleri dahil etmelisiniz. Böylece onu hem güçlendirir hem de ehlileştirirsiniz. Uluslararası Dermatoloji Enstitüsü Global Eğitim Yöneticisi Annet King´in önerisine göre: önce kremsi bir temizleme köpüğü uygulayın. Ardından yatıştırıcı bir serumla devam edin ve yoğun nemlendiricili bir krem sürün. Nemlendiricinizi de sürdükten sonra son olarak yüzünüze temizleyici tonik sıkın.

ÖRNEK ÜRÜNLER
Murad Akne Bakım Kiti, 114 TL
Diadermine Cilt Bakım Seti, 33 TL

3- SOLGUN CİLT
Yılın çoğunda, günlük nemlendirici bile kuruluğu belli belirsiz olan cildinizi büyüleyici ve canlı gösterir. Fakat kış aylarında, cildinizin ışıltısından eser kalmaz.

SEBEP NE OLABİLİR?
Sürekli kapalı ortamda bulunmak ve daha az terlemek cildin tüm canlılık belirtisini yok eder. Dr. Gross, "Kuru cilt, güneş ışığı ve ısı yokluğunda çok daha az yağ üretir" diyor. Sonuç: ´Nem cildin doğal dolgunluk malzemesi olduğu için ´kuru Vadi´ye tek gidiş bilet ve daha belirgin çizgiler...

IŞILTI TERAPİSİ
King, cildi eski ışıltısına kavuşturmak için haftanın üç günü peeling uyguladıktan sonra bakımınıza devam edilmesini öneriyor. Sabahları matlaştırıcı bir ürün kullanmak yerine, aydınlatıcı bir renkli nemlendirici tercih etmek lehinize olacak. Böylece hem cildinizi nemlendirir hem de normal nemlendirici uygulaması sonrasındaki bembeyaz görünümü bertaraf edersiniz. Tabii cildinizin canlı görünmesi için kozmetiklerle yaptığınız bakımı C vitaminli turunçgiller tüketerek takviye etmeyi de unutmayın.

ÖRNEK ÜRÜNLER
Hydroderm 2´li Bakım Seti, 299 TL.
Dr. Lauranne Perfect White, 53 TL
Juice Beauty Green Apple Güçlü Peeling, 92 TL

4- DENGESİZ CİLT
Eyvah! Karma cilt en büyük sorunların çıkış noktasıdır. Ve kullanacağınız hiçbir ürün işe yaramayacağı gibi, cildinizin durumu da daha iyiye gitmez.

SEBEP NE OLABİLİR?
Mevcut sıcaklıktaki iniş çıkışlar (dışarıdaki soğuk, içerdeki sıcak) kimliği parçalanmış cildinizi daha da kötüye sürükler. Dermatolog Doris Daynew, "Doğal yağlarından mahrum bırakılan ciltte, elmacık kemikleri pul pul bir hal alırken, T bölgesi fazla yağ üretir."

DENGE SAĞLAYICI TERAPİ
Dr. Daynew, "Kış aylarında yapılan en yaygın hata, sabahları ağır kremleri sürüp ve özellikle cildin spesifik bölgelerine müdahale ederek bakım yapılması gereken gece saatlerinde ise cildi aşırı kuru halde bırakmak" diyor. Yatmadan önce, cildin nemini olumsuz etkilemeyecek ya da ciltte alerjiye neden olamayacak kremsi bir temizleyici ile makyajınızı temizleyin. Ardından yalnızca T bölgesine yağ oranını azaltacak bir astrenjan uygulayın. Dermatolog Sapna Westley, "Elmacık kemikleri ve göz çevresi için ise su bazlı nemlendiriciler seçin" diyor.

ÖRNEK ÜRÜNLER
Biotherm Aquasource Gel, 78 TL
Dermalogica Active Moist, 175 TL
Zuccari Penelope Havyarlı Kırışıklık Giderici Krem, 43 TL

kaynak:sabah

ismail 16-03-2011 20:24

  Cilt Bakımı hakkında

  kevser

  benim sivil celerim için ne öneriyorsunuz

  05-12-2011 07:58
   Alakalı Konular: cilt bakımıvucüt bakımı
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
   Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
   Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir