Yüz Beyazlatma ve Sivilce İzleri İçin Domates Maskesi

Kategori : Cilt Bakımı

Cilt rengi zamanla koyulaşmaktadır ve parlaklığını yitirebilmektedir. Cilt renginin koyulaşmasının birkaç sebebi olmaktadır. İlk olarak yüzde bulunan sivilcelerin bıraktığı izler ve siyah noktalar; nasıl bir yüzey olursa olsun çok yakın bakılmadığı sürece göze o yüzeyin kapsadığı renkler bir huzmesi ile göze görülür. Yani uzaktan küçük bir beyaz kağıda bakıldığında eğer kağıtta birkaç tane siyah nokta var ise kâğıt griye yakın gözükecektir.

Cildimiz ve insan biyolojisinde yaşadığımız habitattan farklı değildir. Canlılar ve mevcudat farklı da olsa geçerli kurallar aynıdır. Cildimizde siyah nokta yoğunluğu arttıkça cildimizin koyuluğu artacaktır.

İkinci parametre ise kırışıklıklardır. Işığın bir kuralı vardır; Çarptığı yüzeyin hiçbir ışık dalgasını absorbe etmediği varsayılıp aynı açı ile yansıdığı varsayılmaktadır. Bir yüzey ışığı ne ölçüde aynı açı ile yansıtıyor ise o derece saydamdır ve o derece parlaktır. Cildimizde bulunan kırışıklıklar ve yara izleri, ya da sarkıklıklar cildimizde tabiri caiz ise engebeli bir yüzey oluşturur. Yüzümüze dik gelen ışık dalgaları ise bu pütürlü yüzeylere çarptığında geliş açısı değişerek dik geri yansımayacak ve daha koyu görülecektir. Kilolu ve yüzü dolgun insanların yüzleri dikkat edilecek olursa daha parlaktır. Çünkü onların deriler daha gergin olduğu için ışığı daha dik yansıtırlar.

domatesileciltbeyazlatma620x344

Cildimizi olduğundan daha koyu gösteren üçüncü parametre ise yüzümüzde bulunan ölü derilerin yoğunluğudur. Ölü deri karanlık noktalar gibidir. Işığı tam olarak yansıtmaz çünkü hücre zarı dâhil tüm yapısı bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuştur. Ve hücreler arası boşluklar hasıl olmuştur. Bu aralardan süzülen ışık kaybolur ve ya faklı açılarla yansır. Ayrıca ölü deri bir noktada yoğunlaştıkça siyah nokta olarak belirginleşmeye başlamaktadır.

 

Cildimizi beyazlatmak için 3 temel çözüm bulmak gereklidir; lekeleri azaltmak, kırışıklıkları yok etmek ve cildi besleyip ölü hücre oranını azaltmak ya da öl hücreleri uzaklaştırmak. Bu sorunların çoğuna etkili çözümler sitemizde daha önce yayınlanmıştır. Bu yazımızda ise domates ile cilt bakım maskesi tarifi verilecektir.

 

Cilt beyazlatmak için domates maskesi

Bir adet domatesi rondodan geçirin ve suyunu süzün, domatesin suyuna göre yeterli olacak kadar da pirinç unu ilave edin ve yüzünüze sürebileceğiniz kıvamı yakaladıktan sonra maske olarak sürüp yaklaşık yarım saat bekleyip ılık su ile yıkayın. Bu maske cildinizi beyazlatırken siyah noktaları da uzaklaştıracaktır.

ismail 25-06-2015 17:18 Edit:25-06-2015 17:19
    Alakalı Konular: yüz maskesicilt bakımı
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir