Akne İzlerinin Tedavisi

Kategori : Kadın sağlığı

Akne İzlerinin Tedavisi
Akne izi ergenlik döneminde pilosebaseöz bezlerde meydana gelen bazı değişikler ile oluşan iltihabı durum sonucu deride oluşan yaralar ve bu yaraların iyileşmesi döneminde oluşan izlerdir

Tedavi Protokolü

 • Fraxel lazer ile tedavi
 • İlaçla tedavi
 • Dermabrazyon ile tedavi
 • CO2 ve erbium lazer ile tedavi
 • Kimyasal peeling ile tedavi şeklindedir


Fraxel Lazer İle Akne Tedavisi
Fraxel lazer fraktionel fototermoliz etkisi olan bir lazerdir. Lazerden gönderilen ince, küçük lazer ışınları, derinin üst tabakasından geçerek alt ve orta tabakalarına ulaşır, iz görünümüne yol açan bozuk ve harsalı bağ dokusunu tahrip eder.Deri, buradaki tahrip edilen bağdokusu yerine genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır. Bunun içinde derinin dermal tabakasında bulunan fibroblastlardan yararlanır. Fibroblast aktivitesi ile yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki izin yerini alır. Bu yöntemle ortalama 36 seans sonrası sivilce izlerini %4070 oranında azaltmak mümkündür.

akne1Fraxel lazer fraktionel fototermoliz etkisi olan bir lazer olup, lazerden gönderilen ince, küçük lazer ışınları, derinin üst(sratum korneum) tabakasından geçerek, epidermis ve dermisin tabakalarına ulaşır. Yüzümüzde tazeliği kaybolmuş, akne izlerinin bulunduğu hasarlı derinin içerisinde (MTZ) 1 cm2 de 2000 civarında sütünlar oluşturur. Böylece derinin skar(yara izi) görünümüne yol açan bozuk ve harsalı dokusunu tahrip eder. Dermal tabakada bulunan fibroblaslar ile deri yeniden kendini yenilemeye başlar. Tahrip edilen bağdokusu yerine genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlar. Bunun içinde derinin dermal tabakasında bulunan fibroblastlardan yararlanır. Fibroplast aktivitesi ile yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki cansız, elastikiyeti azalmış ve krater görünümü yerine daha canlı, elastikiyeti artmış ve krater görünümünün azaldığı bir görünüm alır. Bu yöntemle ortalama 36 seans sonrası mevcut bulguların %4070 oranında azaldığını görmekteyiz.

Fraxel Lazer Uygulaması ve Uygulama Sonrası
Amerikada klinik kullanım sonuçları olarak FDA onayı alarak 2004 yılından beridir kullanılan lazerin en önemli özelliği yüzde yara oluşturmadan mevcut deformiteleri azaltan veya yok eden bir etkiye sahiptir Fraxel uygulaması yaklaşık olarak 20-40 dakika sürer. Bu uygulama sonrası yüzde birkaç gün sürecek hafif kızarıklık ve şişlik olabilmektedir. Fakat hasta hemen günlük hayatına devam edebilir. Ertesi gün makyaj yapabilir.

Ciltte bazen birkaç gün sürecek hafif bir bronzluk kalabilir. Lazer uygulaması sonrası etkisi hemen görülse de kollajen remodelizasyonu 2-3 ay sürebiliyor. Fraxel 7-21 gün aralarla ortalama 4-5 defa yapıldığı zaman optimal sonuçlar alınmaktadır. Bu işlemler esnasında ağrı oluşumunu azaltacak soğuk hava ile uygulama yapılmaktadır. Bu sayede hastaların konforu sağlanmakta ve anestezi, hastanede kalma gibi hastaları tereddüde sevk eden endişeler aşılmaktadır. Hastalar sosyal hayatlarından kısıtlanmamaktadır. Uygulama sonrası hasta makyaj yapabilmekte ve gündelik hayatına devam edebilmektedir.

İlaçla Tedavi
Aktif Akne yaralarının tedavisinde tercih edilir. Genellikle aktif akne yaraları kullanılan antibiyotik ve antibiyotikli kremler ile baskılanır. Uygulanan diyet programı ile lezyonların tekrarlama olasılığı azaltılır.

Dermabrazyon İle Tedavi
Dermabrazyon derinin bir bölümünün cerrahi aletler yardımı ile soyulması prosedürüdür. Soyulan sağlıksız akne izlerini taşıyan cildin yerine yeni sağlıklı cildin oluşumunu sağlayan bir cerrahi işlemdir. Dermabrazyon sonrası yüzde kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar altından sağlıklı deri eklerinden oluşan deri tabakası 10-15 günde meydana gelir.

Diğer Lazerler ile Tedavi
CO2 ve Erbium Lazerin tedavi yöntemi dermabrazyon gibi derinin soyulması esasına dayalı bir tedavi yöntemidir. Dermabrazyon ile lazer arasındaki fark lazerde oluşturulan ışık demetlerinin deriyi soyucu etkisinden yararlanılması, dermabrazyonda ise cerrahi mekanik aletlerden yararlanılmasıdır.

Kimyasal Peeling
Glikolik asit, TCA, fenol gibi asitli solüsyonların deriyi soyucu ve gerici etkisinden yararlanılmaktadır. Yukarıda belirtilen kimyasal peeling solüsyonlarının akne izlerinin tedavisindeki rolleri içerdikleri asidite oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Yukarıda tüm anlatılan tedavi yöntemleri sonrası hastaların kesinlikle güneş ışınlarından korunmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu tip tedavilere özellikle yaz aylarında yapılması sakıncalıdır. Aktif akne mevcudiyetinde ise öncelikle medikal tedavi ön plana çıkmaktadır.

ismail 30-12-2009 07:52
  Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
  Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
  Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
  Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir