Nd Yag ve scleroterapi ile Varis Tedavisi

Kategori : Kadın sağlığı

Nd Yag ve scleroterapi ile Varis Tedavisi

varis98
Varis Tedavisi
Varisler günümüzde birçok insanın ortak sorunudur. Çoğunlukla ayak bileklerinde ve bacaklarda oluşurlar. Ayrıca vücudumuzun diğer bölgelerinde de görülebilmektedirler. Varisler bazen şişer, ağrı ile kendini gösterir, kaşınır ve hassasiyet yaratır. Kanama şikayetine de neden olabilirler.


Varis Belirtileri
Bacak bölgesinde ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damarlar, toplardamarların yetersiz çalışmasının ( ven yetmezliği) derideki belirtisidir. Hafif varis yetmezliği rahatsız edicidir ve kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur. Ağır ven yetmezlikleri ise bacakta şişmelere, ağrıya, güçsüzlüğe, bacak beslenme sorununa, hatta kapanmayan uzun süreli yaralara neden olabilirler.


Neden Varis Oluşur
Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, ven basıncının artması nedeniyle damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Varisler kanın kalbe dönüşünü sağlayan venlerin ve kapakçıklarının, yerçekimine karşı damar içindeki kanın geriye doğru akışını önleyen sistemin bozulmasıyla ortaya çıkar.

varis2
Bu kapakçıkların yetersizliği damar içinde kanın göllenmesine ve varislere yol açar. Sağlıklı bir vende kan akımı aşağıdan yukarı doğrudur. Kan dolaşımı küçük kılcal damarlardan yüzeysel venlere oradan derin venlere gider. Derin venlerden sonra kan, kalp ve akciğer dolaşımına gönderilir. Yüzeysel ve derin venlerde kan akımının geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır.

Varis hastalarında bu kapakçıklar bozulmuş veya yetersiz görev görmektedirler. Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Varislerin nedenleri arasında kilolar, hormonsal sorunlar, yerçekimi, diğer dolaşım bozuklukları ve ayakta çok uzun süre ve hareketsiz durmayı sayabiliriz. 3040 yaşlardan sonra varis oranı artar.


Tedavi Öncesi
Varislerin tedavisi öncesinde Renkli Doppler Ultrason ile araştırılması gerekmektedir. Varislerin ve varis dallarının tespit edilebilmesi önemlidir. Çünkü mevcut bulgulara göre skleroterapi, lazer veya damar cerrahisine özgü tedavi protokollerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir.

Varis Tedavi Yöntemleri

  • Nd yag lazer
  • Scleroterapi (damar içine ilaç zerki yapılarak varis kaybolmasını sağlayan yöntem)

Nd Yag Lazer
1064 nm dalga boyunda lazer ışını üreten Long pulse Nd: YAG lazer damarlar içerisindeki Oksihemoglobin tarafından emilerek ısı enerjisine çevrilir. Oluşan ısı enerjisi ile damar küçülür ve tahrip olur.


Nd: YAG lazer, fiziki özelliklerine bağlı olarak dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Nd:Yag lazer, derin ve yüzeyel damarlarda etkilidir. Kalınlığı 3-4mm ye kadar olan damarları koagüle ederek yok eder. Yüzeysel, az kanlı ve ufak kılcal damar genişlemelerinde de iyi sonuç alınabilir. Akne inflamasyonlarında etkilidir. Bacak bölgesindeki varisler ve kılcal damarlar Amerika´dan FDA onayı alınmış etkinliği kanıtlanmış Nd YAG lazer ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

Hedef dokuları anlamında lazer epilasyon ve cilt gençleştirme amacıyla da kullanılmaktadır.

Lazer uygulama kriterleri
Kadın, erkek ve hatta çocuklarda lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Kişinin uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirilmesi gerekir.

Lazer uygulanamayan durumlar
Kalp pili olan hastalar, Kanama bozukluğu, Bazı ilaç kullanımları(Aspirin, reaccutane), epilepsi hastaları ve gebelere uygulama yapılmaz.

Tedavi Sıklığı
Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. İki seans arası ortalama 1-2 aydır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların miktarı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.

Tedavi süresi
Tedavi uygulama süresi 10dk ile 60 dakika arasında değişir.

Lazer Sonrası
Günlük aktivitelerinize hemen dönebiliriz. Fakat ilk iki gün aşırı eforlardan kaçınmamız daha doğru olur. Ağrı şikayeti azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. Eğer güneşli günlerde dışarı çıkılacak ise 50 faktör güneşten koruyucu kremler kullanılması önerilir. Nd yag lazer güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalı ve bölge uzun giyecekler ile korunmalıdır.

Scleroterapi
Kadınların pek çoğu bacaklarındaki genişlemiş damar görünümlerinden şikayetçidirler. Kalıtım, gebelik, hormonal değişiklikler, aşırı kilo alma, uzun süreli oturma ve ayakta hareketsiz duran kişilerde görünümü rahatsız edici damar genişlemeleri sıktır.

Bu tip damar genişlemelerinin tedavisi mümkündür. Özellikle spider venleri denilen küçük kılcal damar genişlemelerinde lazer ve scleroterapi etkili ve sonuçları iyi olan yöntemlerdir. Küçük variköz genişlemelerde de lazer ve scleroterapi etkilidir. Daha geniş çapları olan variköz venlerde ağrı, şişlik ve yara oluşumu görülebilir. U.S.G araştırması sonrası cerrahi tedavi gerekebilir.

Scleroterapi yapılan muayene sonrası hastanın scleroterapi için uygun aday olduğuna karar verilir ise, Sclerozan ilaç (küçük damarları tıkar ve küçültür) küçük bir iğne yardımı ile genişlemiş damar içine verilir. Scleroterapi Avrupa ve Amerika da son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu tedavinin hamilelik ve süt verme döneminde yapılmaması uygundur. Hamilelik döneminin bitiminden üç ay sonra veya emzirme dönemi bittikten sonra uygulanması önerilir.


Scleroterapide genellikle birkaç seans sonrası ideal sonuçlar alınır. Her seans sonrası 5-7 gün süreyle baskılı bandaj uygulanır. İkinci seans uygulamalarına ise bir ay sonra başlanır.

ismail 29-12-2009 09:46
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir