Topuklu ve dar ayakkabı giymenin ayak sağlığına zararları?

Kategori : Kadın sağlığı

Araştırmalara göre her 10 kadından 4ü ayaklarını rahatsız etse bile, herşeye rağmen topuklu ayakkabı satın alıyor. Alışverişe giden kadınların yüzde 37si ayakkabıları rahat olmasa bile moda diye aldıklarını söylüyor.

7dztopukluayakkabi

Yüksek topuklu ve dar ayakkabı ile botların, ayak bileklerinde sinir sıkışmalarına neden olduğunu açıklayan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, bu durumun ise kişileri ameliyata kadar götürebileceği uyarısında bulundu.

Topuklu ve dar ayakkabı giymenin ayak sağlığına zararları

Dr. Mehmet Yavuz: Ayak bileğindeki sinir sıkışmaları ayak parmaklarına doğru yayılan ağrı ve uyuşmalara neden olur. Ayrıca dize doğru yayılan ağrılar da olabilir. Eğer şikayetlerin yüksek topuklu ve dar ayakkabıdan kaynaklandığı uzun süre fark edilmemiş ise tablo ağırlaşır ve ameliyat şart olabilir. Bu nedenle ayaklarında ağrı ve uyuşma hissedenlerin muayene olarak mutlaka EMG (Elektromiyografi) çektirmeleri gerekiyor. EMGde sinir sıkışması (tarsal tunel sendromu) tespit edildiğinde önce ilaç tedavisi önerilir. Bu arada yüksek topuklu ve dar ayakkabı ya da botların giyilmesi yasaklanır. Ayağı ve bileği sıkmayan rahat ayakkabılar önerilir. Eğer sorun çözülmezse operasyonla sıkışan sinir kurtarılır dedi.

Erkeklerde sorun yaşıyor

Problem sadece kadınlarda da değil. Erkeklerin de yüzde 17si dar ve uygunsuz ayakkabılardan dolayı sağlık sorunları yaşıyor. Ayak bileğindeki sinir sıkışmaları, daha çok bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerde de azımsanmayacak derecede karşılaşılan bir durumdur. Diğer taraftan, 2 bin kadın arasında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; kadınların yüzde 80i ayak bileğindeki sinir sıkışmalarından başka, ayak şişliği, tırnak batması, nasır gibi ayak problemleriyle de karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabı giyilmesinin, ayakta ağrı ve şekil bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Diğer bir önemli tehlike ise topuklu ayakkabının bacak kaslarında zorlanmaya yol açarak dizlerde kireçlenmeye sebep olmasıdır.

Alınacak önlemler

 • Gerekmedikçe yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının,
 • Dar ve ayağı sıkan ayakkabılar yerine ayağınıza en uygun ayakkabıyı seçin,
 • Mümkün olduğu kadar ayakkabıyı çorapla giyin çünkü çorap bilekteki sinir sıkışmasını nispeten önlemektedir,
 • Mümkün olduğunca alçak ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edin. Unutulmamalıdır ki basılan alan ne kadar geniş ise denge o kadar iyi sağlanır,
 •  Özellikle şeker hastalığı ya da dolaşım bozukluğunuz varsa, sinir sıkışmaları konusunda daha duyarlı ve dikkatli olun ve belirli zamanlarda ayaklarınızı kontrol ettirin,
 • Ayakkabı alırken, eğimi öne doğru daha hafif olan modelleri seçin.
 • Ayakkabı seçerken bir an için durun ve bu ayakkabının giyerken size problem yaratıp yaratmayacağını düşünün.

ismail 19-12-2009 22:49
  Alakalı Konular: ayak sağlığısağlık
  Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
  Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
  Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
  Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir