Vajinismus Tanı ve Tedavi

Kategori : Kadın sağlığı

Vajinismus Ne Demek ?

Tanım ve Yaklaşım


Korku ve ağrı ile birlikte seksuel aktivitenin kaybı olarak tanımlanabilir. Bir çok kadın için ciddi bir problemdir. Fiziksel ağrı, giriş zorluğu ve psikolojik abartılmış ağrılar olabilir. İlişki korkusu,  pubokoksigeal ve vajinanın alt 1/3 ünü saran kasların istemsiz kasılması bu duruma neden olabilir.


Primer vajinismusda kadın asla vajinal birleşme deneyimi gerçekleştiremez. Sekonder vajinismusda ise vajen-penis birleşmesini gerçekleştirebildiği halde ağrı ve kasılmalarla birlikte deneyim tam anlamı ile rahatca gerçekleşemez.
 

Var olan bulgular; seksuel yetenekdeki azalma, hiç seksuel dokunuşun olmaması, kaliteli ve iyi seksuel deneyimin yaşanmaması, imajinativ orgazm eksikliği sayılabilir.

 

Bacak ve batın kaslarında ağrı , kasılma, korku, başarısızlık duygusu, utanç ve rezil olma hissini yaşarlar. Başarısız deneyimler olduğu gibi, jinekolojik muayene olamazlar, tampon kullanımı zorlaşır, servikal simir alınması imkansız hale gelir..

İster primer ister sekonder olsun, istemsiz kas spazmı asıldır.

Gebelik korkusu, ilişki sırasında acı duyma, ilişki korkusu gevşemeyi engelleyen nedenlerdir.

Vajinismuslu bireyler vajinanın olması gerektiğinden daha küçük olduğuna inanırlar.
 
Tedavide;


Bilişsel-davranışçı yaklaşımı da içine alan hipnoterapi başarı sağlar.  Özel egzersizlerle ve telkinlerle kasların gevşemesi ve vajinanın sistematik duyarsızlaştırılması sağlanır. Kadın vajinal kaslarının spazmını kontrol etmeyi öğrenir. Vajina içine parmak, tampon yada boyutu artan  genişleticilerle alıştırma yaparlar. Kadın kendi başına bu kontrolu sağladıktan sonra eşiyle birlikte eğitime katılır ve çalışır. Takibinde kadının kontrolunde vajinaya penis girişi gerçekleşmiş olur.


Korkulardan veya geçmişde yaşanmış tacizlerden veya bilinçdışına itilmiş nedenlerden kaynaklanan vajinismuslar ise uygulanan duyarsızlaştırma ve parmak alıştırmalarına ağır aksak yanıt verir. Bu durumda hipnoterapi büyük bir artı sağlar.


Vajinismus tedavisinde klasik yaklaşım;


 

1-     Seksuel eğitim

2-     Vajina kaslarının kontrolu

3-     Seksuel anatominin kişisel keşfi

4- 
    Kontrolun eşi ile birlikte paylaşımının öğretilmesi

5-     Penis girişinin kadının kontrolu ile sağlanması

6-     Penis girişinin kontrolunun eşine öğretilmesi ( transferi)

7-     Korkularının araştırılıp çözümlenmesi

VAJİNİSMUS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1- Öncelikle bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmeli ve fiziksel bir engelin olup olmadığı ve gerçek bir vajinismus - primer, kasların kasılmasına bağlı - olup olmadığı araştırılmalıdır. Kızlık zarında ciddi bir sertlik yoksa kızlık zarı operasyonu düşünülmemelidir. Zira çözüm olmamaktadır.

2-  Jinekologlar, buji dediğimiz genişletici aparatlarla uyum çalışmaları yapar.

3- Psikologlar, bilişsel, davranışsal, seks terapisi gibi terapi seçeneklerini sunarlar.

4- Anestezi uzmanları epidural dediğimiz belden iğne yaparak ağrı ve acı duymadan, ilişki deneyimi yaşattırmaya çalışırlar. Belden aşağınız hissetmeden ve anestezik maddenin etkisi geçmeden eve gönderilir ve eşinizle ilişki deneyimlersiniz. Basit korkularda çözüm getirebilir. Ancak şuuraltı buna da direnebilmektedir.

5- Psikiyatristler, sahip oldukları bilgi donanımına göre  ilaç ve bilişsel ve davranışsal vs.  terapi seçenekleri sunarlar.

6- Bazı hekimler, tek seans da çözeceklerini söyleyerek, ilişki öncesi yüklü bir kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç ve oturma banyosu verirler. İlişki bazen gerçekleşir, bazen gerçekleşmez. Bazen de O gece ilişki gerçekleşmesine ve bayan hamile kalmasına rağmen ilişki sonradan deneyimlenemez... Vajinismus terapisi bir süreç ve  eğitim-öğrenim meselesidir. Almanız gereken eğitim sürecini geçmeden başarmanız biraz zor gözükmektedir. Bu nedenle tek seansda çözümlere basit korkulardan kaynaklanan vajinismuslar dışında ulaşmak biraz zor gözükmektedir.

7- Primer dediğimiz ciddi anlamda kasılmayla giden vajinismuslarda vajina ve çevresine kontrollu Botoks enjeksiyonu yapılarak kasılmanın önüne geçildiğine dair İsrail kaynaklı araştırmalar da bulunmaktadır. Ancak çalışmalarımızda şuuraltındaki olayın çözülmesi ile bu tür invaziv girişimlere gerek kalmadığını da gözlemlemekteyiz.

8- Konusuna hakim deneyimli ve vajinismusda çalışmış hipnoterapistler, gerek gerçek vajinismuslarda gerekse ağrı, acı duyma yada korkulardan kaynaklanan yada bacaklarda kasılmayla seyreden tüm vajinismus türlerinde zihin süreçlerini düzenleyerek ve şuuraltı olayları çözerek kasılmayı gevşemeyle değiştirerek, imajinasyonla da ruhsal istek ve orgazma ulaşma konusunda bireyi eğitirler. Ve hem ruhsal hem de mekanik bir bütünlük içinde terapi doğal süreçler dahilinde yaşam boyu almanız gereken hazdan mahrum kalmadan ilşiki yaşarsınız...

Vajinusmusa Neden Olan  Durumlar;

 
Sizin Vajinusmusunuz Neye Bağlı ? İnsan farklı nedenlerden ötürü sorunlarla karşılaşır. Tek çatı altında cinsel birlikteliği yaşayamamanıza genel anlamda yanlış da olsa vajinismus diyorsak, aslında çoğu kere korkular ve kaygılardan meydana gelip, bacaklarınızın kasılması, ellerinizle eşinizi itmenizle seyreden istemeden yaptığınız otomatik şuuraltı hareketler tek başına olabileceği gibi vajen kaslarının kasılması ile de birlikte olabilir.  Dört farklı model ile şuuraltınız ve bedeniniz etkilenir;

1- Davranışsal Model Geçmişde yaşanmış bir taciz yada kötü bir cinsel deneyim vardır. Yada cinselliği yaşayan bir çifti küçük yaşda görmüş ve kadının yaşadığı olayı  acı ve ızdırap verici olarak değerlendirip , farkında olmadan davranışı özümsemişsinizdir. Bir başka neden de aile içi yasak ilişkidir. ( Ensest )  

2- Bilişsel Model Geçmişde ailenizin ve yaşadığınız çevrenizin cinsellikle ilgili üzerinizde kurduğu yasaklar yada arkadaşlarınızın  Fredyinin kabusları gibi anlattığı ilk gece deneyimleri... Kötü bir deneyim yaşamadığınız halde sizin şuuraltınızda adeta cinsellikle ilgili negatif şemalar oluşturur ve yaşayacak olduğunuz cinsel birlikteliklerde bu şemalar aktif hale gelip kasılmalarınızı  siz istemeden bilinçdışı bir refleks arkı olarak ortaya çıkarır... Artık bedeniniz sizin kontrolünüzde değildir... Yanlış programlanmış otomatik bir pilot sizi yönetmektedir...

3- Dinamik  Model  Freudiyen bir yaklaşımdır. Ruhsal gelişim evrelerindeki sorunlardan kaynaklanır.

4- Varoluşsal Model Geçmiş de ne bir taciziniz nede yetişme tarzı olarak negatif şemanız vardır... Dinamik yapı olarak da bir sorununuz olmayabilir. Ama yine de cinsel birlikteliği yaşayamıyorsanız, varoluşsal model devreye girer. Bu çiftleri incelediğimizde erkek kadına yeteri kadar ilgi göstermemektedir. Bir, iki, üç derken kadın kendini eşine ifade edebilecek bilinçdışı  otomatik bir hareket başlatır. Cinsel yaşam sırasında bacaklar kasılır, eliyle eşini iter, yatakdan kaçar hatta ağlar... Farkında olmadan kendi varlığını eşine hissettirmektedir.

Bu 4 ana nedenden, doğrudan sorununuz birine bağlı olabileceği gibi hepsinin yada bir kaçının iştiraki ile de olabilir. İşte hipnoz altında bildiğiniz yada bilmediğiniz sorununuzun temellerine inip hangi modele yada modellere uyduğu saptanıp ona göre bir yaklaşım sunmaktayız. Sorun özellikle varoluşçu modele bağlı ise kadının varlığını eşine hissettirebilecek yeni yaklaşımlar öğretiriz ve erkeğe de kadına ilgi ve destek vermesi için  eğitim veririz. Örneğin; vajinusmusun kaynağında varoluşsal bir model var ve biz bunu göz ardı edip davranışsal yada bilişsel yöntemlerle çözmeye kalkar ve çözersek belki ilişki yaşanabilir. Ancak madalyonun diğer yüzü devreye girer ve kadının farkında olmadan bilinçdışı bir istekle refleks olarak yaptığı kendini var etme davranışını elinden almış oluruz. Çocuğun pamuk şekeri  nasıl elinden alınırsa sıkıntı duyar. Aynı mekanizma iyileştirdiğinizi düşündüğünüz kadında işlemeye başlar ve takip eden zaman diliminde kadının nedenini tam olarak bilemediği kaygı, bunaltı ve sıkıntı ( anksiyete ) oluşturur. Takip eden dönemde ise yaşadığı ilişkiden haz alamamaya, orgazma ulaşamamasına kadar uzanır...

Daha rahat analiz imkanı sağlayarak model veya modellerin çabuk tespiti, telkin alabilirliğin artması, tespit edilen nedene hızlı zihinsel müdahale sunması gibi kolaylıkları ile Hipnoterapi diğer terapi  türlerine göre vajinusmusda ciddi başarı sağlar...

Ayrıca;

Vajen kaslarının kasılması ve ilişkiye izin vermemesi olarak değerlendirilen bu durum %1 olarak görüldüğü ifade edilmesine rağmen korkular ve bilinçaltına itilmiş olayların ilişkiyi engellemesi ile %40 lara kadar çıkabilmektedir. Tabi bu yüksek oranları gerçek bir vajinismus olarak yorumlamak yanlış olur. Çünkü korku ve bilinçaltına itilmiş olayların bacakların kasılmasına, ağrı ve acı duyacağına dair korkuların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemizde sanılandan daha çok kadının başlıca sorunudur.

1-  % 5 gibi gerçek vajinusmuslar, vajen kaslarının kasılması

2-  Ağrı ve acı duyacağına dair korku ve inanışlar

3-  Ağrı eşiğinin düşük olması

4-
  Geçmişde yaşanmış cinsel bir travma

5-  Şuuraltına itilmiş bilinmeyen bir düşüncenin yada davranışın psikosomatik etkisi

6-  Kadının meta olarak görülmesi ve cinsel obje olarak algılanmasına karşılık gelişen vajinismus

7-
  Uygun olmayan bir birliktelikte erkekden sakınma ve buna bağlı gelişen vajinusmus

8-  İlk gecede veya kadının evlilik öncesinde yaşadığı ağrılı yada tacizkar yaklaşımlara bağlı olanlar

9- 
Cinselliğin ve birlikteliğin pis, iğrenç yada çirkin olduğuna dair inanışlar,

10- Bayanın arkadaşlarından duymuş olduğu abartılı ilk gece hikayeleri,

11- Çocukluk yıllarında makattan fitil kullanılması,

12- Geçmişde genital bölgeye gelen bir darbe yada travma

13- Cinsellikle ilgili katı yasaklar ve tabular içinde yetişme,

14- Yanlış inançlar,

15- Farkında olmadan yerleşen cinsellik bakılamayacak kadar çok çocuk inancı da vajinusmusa yol açabilir.

Örnekleri çoğaltmak mümkün, bu örneklere değerlendirdiğimizde aslında hastalık yoktur hasta vardır deyimini anımsamadan geçemeyiz. Öncelikle danışanın hikayesi dinlenir. Şuur düzeyinde bize verdikleri değerlendirilir. İlişki deneyimlerinde neyle karşılaştığı anlaşılmaya çalışılır.

Danışan Hipnoz hakkında bilgilendirilir. Onamı alınır ve  induksiyondan oluşan bir ön seans düzenlenir. Burada amaç danışanın trans derinliğinin ölçülmesi, telkinlere verdiği cevabın araştırılmasıdır. Ön seansdan başarı ile geçen birey  birer haftalık aralarla 4 seanslık bir terapiye alınır.

Seans aralarında ilişkiye girme denemelerinde bulunmaları önerilir. Karşılaştığı sorunlar bir sonraki seansda tekrar değerlendirilir ve o sorunlara dönük telkinlere ağırlık verilir.

Vajinusmus Tedavisinde Hipnoterapiyi (direk, indirek telkinler, semptom baskılama, semptom yer değiştirme imgeleme, hipnodrama, hipnoanaliz ve Ericksonian yöntemler ve transpersonal yaklaşımı ) bireye özgü olarak bütüncül psikoterapi ( davranışsal - bilişsel -dinamik - varoluşçu ) ile   uygulamaktayız.

Eğer gerçek bir vajinusmus ise - kasların kasılmasına bağlı- gevşeme teknikleri  ve semptom yer değiştirme tekniği kullanılarak kas kasılması kaldırılır.

Korku ve acı duyma yada geçmişde yatan bir başka olay varsa hipnoanaliz yani yaş regresyonu ile o olaya odaklanılır ve yaşanan sıkıntılı an etkisiz hale getirilir.

Fertil yaşda olan her kadında vajinusmus görülebilmektedir. İlk deneyim sırasında yaşanabileceği gibi sonradan yaşanan bir travma yada eş ile meydana gelen ciddi tartışma ve kavgalardan sonrada az bir olasılıkla ortaya çıkabilmektedir.

Danışanlarımızla empatik bir diyalog içine girerek sorunlarını adeta kendi sorunumuz gibi değerlendirerek bir yaklaşım sunarız. Zira sorun eşler tarafından bir tabu ve açıklanmayacak sır olarak kaldığından aynı sıkıntıyı hekim karşısında da gösterirler. İlk seansdan sonra sağlanan diyalog ile tam bir uyum sağlanır. Hipnoz seansında bayanın eşi kurmuş olduğumuz kapalı devre kamera sistemi ile eşini de rahatlıkla izleyebilmektedir. Bu da ayrı bir güven unsuru oluşturmaktadır.

Seansların ardından gerek telefon gerekse mail aracılığı ile yaşadıkları deneyimler ve karşılaştıkları sorunlar dinlenir ve yeni yaklaşımlar sunulur. Böylelikle yıllarca yalnızlık içinde baş başa kaldıkları sorunlarına gerçek bir destek bulurlar. Güvenle birlikte sorunun çözümüne adım adım yaklaşırlar.


ismail 16-12-2009 21:40
    Alakalı Konular: Vajinismus Tanı ve Tedavi
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir