Tırnak Bakımı ve Manikür

Kategori : Tırnak Bakımı

El bakımı ve tırnak bakımı önemlidir. Özellikle hanımlar sırf bunun için çok para harcarlar. Fakat çok para harcamadan ,ufak bakımlar sayesinde de güzel bir görünüm elde edebiliriz.
254elvetirnakbakimi

Güzel, bakımlı eller için yapmamız gereken şeyler vardır. Mesela ellerimize nelerin zarar verebileceğini bilirsek ve buna göre dikkat edersek, en azından önlemimizi almış oluruz.

Ellere zarar veren şeyler:

a- Fazla sıcak ve fazla soğuk su,
b- Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri,
c- Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar.

Peki elleri nasıl korumalısınız:

a-Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.
b- Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.

Peki manikür nasıl yapılır?

Tırnaklarınızı temizlemelisiniz törpüden önce. Daha sonra elinize yumuşatıcı bir krem uygulayın. Bu şekilde elleriniz nemlendirilmiş, tırnaklarınız da canlandırılmış olacaktır. Tırnaklarınızı mutlaka orijinal şekline bağlı kalarak torpilleyin. Yani tırnaklarınızın şekli her nasılsa; oval, kare veya yuvarlak. Tırnaklarınızı törpülerken yumuşak bir törpü kullanmalısınız çünkü, sert törpüler tırnakları bozar. Törpüyü dıştan içe doğru törpülemeye çalışın. Ayrıca el bakımı için, tıpkı yüz maskesi gibi evde kremler hazırlayıp kullanabilirsiniz. Örneğin; Taze salatalığı kabuklanyla birlikte döverek ezin. Elde ettiğiniz posaya bal mumu ilâve ederek merhem kıvamına gelinceye kadar bademyağı ile yoğrun. Hazırladığınız bu kremi ellerinize sürün. Bu ellerinize çok iyi gelecektir.

Aslında tırnak bakımının en önemli konusu tırnakları ve tırnak etlerini ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınmaktır. Tırnağınız boyunca küçük bir kesiğin bile bakterilerin tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına yeterli olduğunu biliyor musunuz? Tırnaklar yavaş yavaş büyür. İşte bu yüzden de yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay boyunca taşır.

Reklamlardaki iddialara rağmen çoğu tırnak cilaları kimyasal olarak birbirinin aynıdır. Bunların tırnakları güçlendirmesi sadece cilanın tırnağı örterek koruması şeklinde olur. Ojeler, tırnağa çok zarar verir. Ayrıca, tırnak diplerindeki etleri asla kesmeyin. Moda bu tırnak etlerini kesilmesini teşvik etse de bu uygulamadan kesinlikle kaçının. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olabilir. Böylece enfeksiyona da yol açar.

Tırnak bakımı aslında zor değildir. Sadece dikkat edin; tırnaklarınızı kesinlikle temiz kullanın, tırnaklarınızı yemeyin ve tırnak etlerinizi kesmeyin - yemeyin.

ismail 20-12-2009 08:35
    Alakalı Konular: tırnak bakımımanikür
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir