Bebeklerde sivilce

Kategori : Sivilce

Birçok anne baba, yeni doğmuş ya da henüz bir kaç haftalık bebeklerinde kırmızı şişliklerle birlikte yüz kızarıkları gördüğü zaman dehşete kapılır. Bu kırmızı şişliklerin en sık görülen ortak nedeni bebek sivilcesidir.

Bebek sivilcesi kirden dolayı oluşmaz, birilerinden bulaşması da sözkonusu değildir. Bebeğin cildinin çok hassas olduğunu göz önüne alarak sivilceler ile oynamayın, yumuşak bir kumaş ile bile olsa sürtmeyin, fırçalamayın, sıkmayın.

Genelde, gebeliğinin son aylarında anneye ait hormonlar plesentayı geçip bebeği etkiler ve bu bebeğin derisinde yağ salgı bezlerini uyarır, bu da bebek sivilcesine neden olur.

bebeksivilcesiBu sivilceler doğumda mevcut olabilir ama tipik olarak 3-4 haftalık olanlarda daha sık görülür. Genellikle yanaklarda ve bazen alın, çenede ve hatta arka bölgelerde görülür. Genelde bir kaç hafta içinde kaybolurlar. 4-6 aylık olana kadar sivilceler genelde tamamen geçer.

Bebeklerde ayrıca bebeğin derisi kumaşla temas ederse, uygun olmayan deterjanlarla yıkanan giysilerinde veya cildinin bir bölümüne sık temas eden tükürüğü, ya da anne sütünden sık ıslanan bir bölgesi sivilcelerin daha da kötü görünmesine neden olabilir.

Nazikçe günde bir defa su ile onun yüzünü temizleyin, yumuşak bir bebek sabunu da kullanabilirsiniz. Eğer sivilce sertse veya 6 ayın ötesinde devam ederse, mutlaka yardım etmesi için doktorunuza başvurun. Size yumuşak bir krem önerebilir. Sivilcenin görünümü sizi kuşkulandırıyorsa, örneğin pul pul bir yapısı varsa sivilce olmayabilir. Yine doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeklerde oluşan sivilcelerde genelde beklemek işe yarar. Bir süre sonra yağ bezleri aşırı salgılamayı durduracak ve sivilceler kaybolacaktır. Elbette belli bir süre. Daha sonra çıkacak sivilceleri ise, onun kendi hormonlarının onu artık yetişkin bir insana döndürüyor olduğunun kanıtı olacaktır.

ismail 07-01-2010 05:04
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir