Sivilce maskeleri

Kategori : Sivilce

Hayal gücünün sınırları pek çok değişik sivilce maskeleri ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Bal maskesi, portakal maskesi, nar ve limon karışımı maskeleri. Bunları ya da mutfağınızda bulabileceğiniz her türlü meyve sebzeyi kafanıza göre değişik oranlarda rendeleyip, karıştırıp, kaynatıp yüzünüze sürüp 10-15 dakika beklersiniz ve sonra ılık suyla yüzünüzü yıkarsınız.

Ne kadar kolay değil mi ? Aslında bu maskelerin faydaları çok sınırlıdır yada bazı kişilerde hiç bir işe yaramazlar. Yurtdışında maceraperest ve zengin olanlar ise Shizuka New York kaplıcasında geyşa yüz bakımı yaptırıyor. Burada yüzlerine bülbül gübresi uygulanıyor. Evet yüzlerine kuş dışkısı sürdürüp üstüne bir de para verip bundan sivilceleri için medet uman insanlar var.

Daha da ileri gidenler yok değil. Alkol ve çiğ yumurta sarısının karışımı maske ile yüzü ovma, seksten uzak durma yöntemi hatta kendi idrarı ile yüzünü temizleyenler gibi olağandışı yöntemleri deneyenler var. Elbette bu yöntemlerin hiç bir bilimsel dayanağı yok.

Sivilce için hiçbir mucize çözüm olmamasına rağmen, iyi haber ise sivilcenin kontrol edilebildiğidir ve birçok olayda sivilceler uygun tedavi ile büyük oranda iyişebiliyor.

Sivilcelerin tedavisi için mucize bir sivilce maskesi hayalinden uzak durun. Eğer olsaydı, herkes o maskeyi kullanmaz mıydı? Onun yerine dermatoloğunuzu görüp, onun önereceği kremleri kullanmak ve cildinizi temiz tutmaya yarayacak temizleyiciler ile cildinizin bakımını yapmak en doğru ve geçerli olan tek yoldur.

İşte gerçekte işe yarayan, bilimsel olarak kanıtlanmış tek şey budur. Sivilcelerin ilaçla tedavileri ve günlük iyi bir cilt bakımı. Elbette biraz sabır da bunlara eklenmeli.

sivilceilaclariPiyasada pek çok sivilce ürünleri Benzoyl peroxide ve Salicylic acid içerir. Benzoyl peroxide deri gözeneklerine girerek çalışır ve derinin derinliğinde büyüyen sivilceye sebep olan bakterileri etkiler. Salicylic acid, ölü deri hücrelerinin en üst tabakalarını çıkararak çalışır. Bu, derinin kendini yenilemesi için deriye hızlı bir şekilde yardım eder ve gözeneklerde müteakip bir sivilce oluşumu şansını da azaltır.

Dr. Gan Wong, yeşil çay ile elde ettiği kremi benzoyl peroxide ile karıştırıyor ve sivilce için biraz daha iyi bir çözüm bulduğunu açıklıyor. Sonuçlarını dermatoloji kürsüsü Amerika da akademinin yıllık 2003 toplantısında sundu. Bu buluşlar halen göreli olarak yenidir ve henüz ekstra bağımsız çalışmalar ile bilimsel kanıtla desteklenmiyor. Yine de bunun, yeşil çayın doğal anti-bakteriyel özelliğinin sivilceye etkili olabildiğini gösterir demek sanırım yanlış olmaz.

Evde yapacağınız sivilce maskeleri, yağ bezlerinin ürettiği yağı almalı yani sebum miktarını azaltmalı, yeni deri hücrelerinin üretimine yardımcı olan malzemeleri içermeli, aynı zamanda anti-bakteriyel özelliği ile de bakterilere etki etmeli. Ama malesef evde bu türden bir maske yapamazsınız.

Ancak yine de ille de maske diyenler için üzümden avokadoya salatalığa her şeyden oluşturulan en azından cilde zararı dokunmayacak maskeler önerilebilir. Bu maske bakterilere etki edemez, yeni hücre oluşumuna destek veremez , yağ kanallarını derinden temizleyemez ama bellli bir miktarda da olsa gözenekleri açmaya faydası olabilir.

Önce yüzünüzü çok iyi temizleyin. Yüzünüzü yakmadan, yavaşça, belli bir sivilcemaskelerimesafeden ocaktaki tavada kaynayan suyun buharına yüzünüzü yaklaştırın. Bir süre sonra gözeneklerinizin açılmaya başladığını hissedersiniz. Bu noktada bir maskeyi yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika civarı maske yüzünüzde kalsın ve uzanıp gevşemeye çalışın.

Oluşturacağınız maske için meyve sebzelerden cildinize göre birini seçip robotta püre haline getirip fazla suyunu süzebilirsiniz. Ya da marul gibi yapraklı ise 3 dakika kaynatıp suyunu süzdükten sonra cildinizi yakmayacak kadar soğumasını bekleyin ve cildinizin üzerine koyun.

Daha sonra sıcak suda batırılan küçük bir el havlusu ile maskeyi temizleyin ve sivilceler üzerine çok hafif baskılar yapmayı deneyin. Bu noktada bazı sivilceler kolayca çıkabilir ama fazla sert olanları asla zorlamayın, iz bırakmalarına neden olabilirsiniz. Gelecek sefer diğerlerini çıkarmak için tekrar uygulama yapabilirsiniz. Sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın ve sivilce için kremleriniz varsa onu kullanın.

Kendi uyguladığınız veya çevrenizden duyduğunuz ve az miktarda bile olsa fayda sağlayan maske önerileriniz varsa aşağıda yazabilir, bu problemle uğraşan diğer kişilere fayda saylayabilirsiniz.

ismail 07-01-2010 05:12
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir