İşte siyah nokta ve sivilcelerden kurtulma yöntemi

Kategori : Cilt Bakımı

acne-3Yüzünüzde oluşan siyah noktaları ve sivilceleri eğer tırnak ile sıkıp kurtulmayı deniyorsanız büyük hata yapıyorsunuz.

İşte siyah nokta ve sivilcelerden kurtulma yöntemi.

Sivilce ya da tıbbî adı ile akne, gençlerin ergenlik döneminde yaşadığı en büyük problem.

En sık rastlanılan cilt problemlerinden biri olan sivilce, neredeyse tüm gençlerin korkulu rüyası olmakta.

Genellikle yanaklarda, alın bölgesinde ve sırtta oluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Uzmanlar siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu söylüyorlar.

Sivilcelerin temiz olmayan bir cildin göstergesi olduğunu belirten cilt uzmanları, cilt temizliğinin önemine dikkat çekiyorlar.

Siyah noktaların cildin altında oluşan yağ ve kirin sembolü olduğu söyleniyor

Sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görüldüğünü biliyoruz cilt temizliği ile bu problemin önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerekiyor, Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilceleriin habercisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur.

Özellikle sivilcelenmeye meyilli olan ciltlerin tonik yardımı ile günlük olarak temizlenmesi , Yüzünde siyah nokta olanların da buhar banyosu yapması gerekiyor.

Siyah noktalar kesinlikle tırnak ile sıkılmamalıdır. Ciltlerinde siyah noktalar olan kişilerin yüzlerini on dakika havlu altında buhar banyosu yapması yararlı olacaktır.

Yapılan buhar banyosundan sonra siyah noktaların el değdirmeden kulak temizleyicisi ile temizlenmesi gerekir. Cilt üstünde çok sayıda siyah nokta bulunması halinde mutlaka bir uzmana danışılması gerekiyor.


Sivilce oluşumunun doğru bir bakım ile büyük oranda önüne geçilebilir. Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler ortaya çıkar.


Yağ bezleri, sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması, sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır.

Bu aşamadan sonra gözenekler genişleyerek siyah noktaları oluşturur, bu alanlara kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceyi oluşturmaktadır.

Bu yüzden sivilce problemi olan kişilerin akne problemini daha az yaşaması için her gece yastığını değiştirmesi gerektiği söyleniyor


Akne konusunda bilmeniz gerekenler

 • Akneli ciltlerde pH dengesi bozulduğundan mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekir.
 • Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu artırır. Bu nedenle jel kıvamındaki ürünlerin kullanılması gerekir.
 • Kaşınan ya da sıkılan sivilceler cildinizde kalıcı izler bırakabilir.
 • Yüzlerinde akne olan erkekler jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır.
 • Akneli cilde, yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.

ismail 05-01-2010 04:48 Edit:05-01-2010 04:49

  Cilt Bakımı hakkında

  hakan

  bu dediğiniz buhar banyosunu yaptım ve el değdirmeden siyah noktaları kulak temizleyicisiyle üstünde biraz bastırarak gezdirdim ama hiç bir şey olmadı sanki hemen etki gösteriri mi yoksa biraz zaman alır mı ? cevaplarınızı bekliyorum lütfen:(:(

  13-11-2010 19:51

   Cilt Bakımı hakkında

   Bünyamin DEMİRSAY

   Merhabalar , burnumdaki sıkça oluşan siyah noktalar var birkaç ürün kullandım fakat geçmedi.Birde üstüne burun ucunda iki sivilce kalıntısı oluştu.Bu sorunumdan bir türlü kurtulamadım.Bir öneriniz var ise çok sevinirim.

   23-09-2012 08:58

    aknelere ne yapmalıyız

    tuğçe

    aknelere ne yapmalıyız

    29-01-2013 14:02

     Cilt Bakımı hakkında

     naz

     Buhar banyosu neden işe yaramıyo dahada yüzümde çğaldı bu hiç adil değil .

     03-02-2013 11:15

      Cilt Bakımı hakkında

      Yusuf

      Sivilcelerden kurtulamıyorum 14 yasındayım :/

      05-02-2013 14:51

       Cilt Bakımı hakkında

       sevgi

        

       •  lütfen yardımcı olun.. Siyah nokyalar anlımı istila etmiş durumda 14 yaşındayım 2 senedır yüzüm böyle. 2 kere doktora gittim. hiç işe yaramıyor verdiği kremler.. çikolata,cips, çekirdek bunlardan uzak duruyorm sadece azaldı ama anlım sıyah nokta dolu ne olursunuz yardımcı olun..buhar banyosunu deneyeceğim inşallah işe yarar ama çoğlırmı  dye krkuyorm ne olursunuz mesajımı dıkkate aln bu sıyah oktalar yuzunde rahatca gezemıyorum.
        

        

       15-03-2013 22:15

        Cilt Bakımı hakkında

        Melek

        5 senedir sivilcelerimden kurtulamadım 16 yaşındayım! Siyah noktalarım çok vardı, fakat elimden aldım onları. Sadece çenemde 1 kaç tane kaldı. Ama büs büyük sivilceler çıkıyor çenemde. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Lütfen yardım ediin.

        24-03-2013 17:34

         Cilt Bakımı hakkında

         Erman

         Melekle aynı problemi yaşıyorum bende büyük sivilceler çenemde çıkmaya başladı siyah noktaları sıkğım acaba bunlar ordaki kirin yada yağın azalıp dışarımı vurması oluyor bilgilendirirseniz iyi olur bu arada arkadaşlar buharla suratınızı arındırmak 1 seansta olacak iş değil bunu günü gününe ayarlamanız lazım sıkılmadn uğraşmalısınız ben denedim ama sıkıldım 1 gün 2 gün 3 patlıo insan 17 yaşındayım 5 yıldır sivilce ve siyah noktalarla dertliyim ama takmıyorum önemli olan sizin kendinizi nasıl gördğünüz takmayın kafanıza sonuçta ergen dönemi

         26-03-2013 16:14

          Cilt Bakımı hakkında

          ferojan

          ne yapmam lazım ya yardım edin :( 

           

          31-03-2013 12:19
           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
           Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
           Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir