Doğal güzellik iksirleri

Kategori : Cilt Bakımı

Dudaklara biraz puding, alın bölgesine yumurtanın be­yazı ve saçlara domates? Gündelik hayatımızda vazgeçemedi­ğimiz tüm bu besinlerin aynı zamanda birer güzellik iksiri oldu­ğunu biliyor musunuz? Eğer güzelliğinize düşkünseniz ve bakı­mınıza önem veriyorsanız, o zaman tek yapmanız gereken buz­dolabını açmak ve bu kez yiyecekleri güzelliğiniz için kullan­mak?

muz9

Gündelik hayatımızda vazgeçemediğimiz tüm bu besinler aynı zamanda birer güzellik iksiri.


Yüz için
Bal-yumurta akı maskesi: Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 3 yemek kaşığı bal, 1 yumurta akı ve bir miktar buğday unu.

Hazırlanışı
Yumurta akım kar gibi olana dek çırpın ve içi­ne balı ekleyin. Eğer elde ettiğiniz karışım fazla akışkansa biraz ısıtın. Daha sonra bu karışıma yoğun bir püre kıva­mı oluşana dek un ekleyin.
En iyisi maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürmek. Etkisini göstermesi için 30 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulaym.

Yoğurt maskesi
Yoğurttan hazırlayacağınız maske cildinizin taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı
2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın, yüzünüze sürün ve 20 da­kika etki etmesini bekleyin. Daha sonra yüzünüzü 1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın.

Siyah noktalara bal
3 kaşık bala 2 kaşık yoğurt ve yulaf unu

Hazırlanışı

Malzemeleri birbiriyle karıştırın. Elde ettiği­niz karışım yüzünüzde peeling görevi görecektir. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici bir etkisi de bulu­nuyor.

Yüz temizleyici yerine süt
Bileşimindeki magnezyum ciltte­ki fazla yağı nötralize etme gücüne sahip.

Lifting etkili yumurta akı
Yumurtanın akını yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin. Yumurta akı kururken sertleşip büzüşür. Böylece yüzünüzdeki ince kırışıklıklar da düzleşir. Ama yüzde­ki küçük yaralanmalara dikkat! Çiğ yumurta akında bulunan salmonelle bakterisi enfeksiyonlara yol açabilir.

Kuru ciltlere mayonez
Mayonezi yüzünüze sürün, nemli sı­cak bir bezi üzerine örtün ve 30 dakika etki etmesini bekleyin.

Saçlar için Mayonez-Avokado kürü
Biraz yağlı bir karışım elde edecek­siniz. Mayonez ve avokadodan elde edeceğiniz saç kürü için ya­rım kase mayonez ve yarım kase ezilmiş avokado meyvesine ih­tiyacınız var.

Hazırlanışı

Elinizdeki malzemeleri iyice karıştırın. Daha sonra sıcak suyla ıslattığınız saçlarınıza ve saç derinize mayonez avokado karışımını iyice yedirin. Saçlarınıza bir duş başlığı takarak 20 dakika etki etmesini bekleyin. Ar­dından saçlarınızı her zaman yaptığınız gibi şampuanla­yım Eğer yağlı saçlara sahipseniz karışıma 1 -2 çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Saçlarınız kuru ise 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Muz kürü
Saçlarınızda ballı muzlu bakıma ne dersiniz? Muzlu saç bakımı için bir muzu püre haline getirin ve 1 yemek kaşığı balı içine ekleyin.

Hazırlanışı

Muz ve bal karışımını kremsi bir yapı elde edene dek karıştırın. Daha sonra saçlarınızı sıcak suyla ıs­latın ve karışımı saçlarınıza ve saç derinize iyice yedirin.
Bir plastik folyoyla saçlarınızı toplayın ve havluyla sarın. Isı bu kürün saçlara daha derin bir şekilde etki etmesini sağlayacaktır. 20 dakika sonunda saçlarınızı iyice durula­ym ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Kür son unda saçlarınızın dolgunlaştığmı ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Avokado kürü
Bir avokadonun etli kısmını çatal yardımıyla iyice ezin. Elde ettiğiniz yoğunluğu yıkanmış saçlarınıza sürün ve 10 dakika etki etmesini bekleyin. Avokadonun bileşimindeki E vitamini ve yüksek yağ içeriği saçlarınıza parlaklık kazandıra­caktır.

Sertleştirici yerine bira
Yarım bardak şampanyayı yine ya­rım bardak birayla karıştırın. Yıkanmış saçları birkez daha bu sıvı karışımla çalkalayın ve havluyla sarın. Daha sonra her za­manki gibi fönle kurutun ve şekil verin.

Saç kremi yerine süt
Sütteki yağ ve albümin saçlara özellik­le yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü boş bir şampuan şişesi­ne dökün. Yıkanmış nemli saçlara uygulayın ve 15 dakika etki etmesini sağlayın. Ardından soğuk suyla durulaym (Sıcak suyla duruladığınızda süt ekşir)

Parlaklık için limon
Limondaki doğal asit, bakım ürünleri­nin kalıntılarını arındırır ve saçların parlamasını sağlar. Bir li­monun suyunu sıkın, suyla inceltin ve nemli saçlara uygulayın. !0 dakika sonra saçlarınızı durulaym.

Saçları açmak için kahve
Kahve ve kırmızı yaban mersini suyunun özellikle kızıl saçların rengini açıcı etkisi vardır. Saçla­rınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak uygulayın. Kahve­rengi saçlarda yarım litre kahve kullanın, saçlarınız sarı ise ka­rışıma 6 adet limonun suyu ve bir çorba kaşığı votka ekleyin.

Kokulara karşı domates
Saçlarınıza sinmiş hoş olmayan ko­kular anında yok olur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir fincan domates suyuna eklediğiniz iki çay kaşığı suyla yıkayın.

Vücut için Bal-Süt banyosu
Kleopatra gibi banyo yapmak! Bunun için ihtiyacınız olanlar sadece 1 kase bal, 1 litre süt ve 500 gr. sofra tuzu.
HazırlanışıSütü biraz ısıtın ve balı içinde eritin. Daha sonra sofra tuzunu boş küvete boşaltın ve küveti sıcak suyla doldurun. Bal-süt karışımını banyo suyuna ekleyin. 20 dakika boyunca bu özel banyonun kedine varın.

Baharat-Portakal-Süt Banyosu
Mükemmel kokulu bir ban­yo için 2 kase süt tozu, 1 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabu­ğu parçaları, 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta ve 1 çay kaşığı bi­beriye.

HazırlanışıTüm malzemeleri karıştırarak bir şişenin içi­ne boşaltın (Elde ettiğiniz bu karışımla tam 4 kez banyo yapabilirsiniz.) Her banyo için 1/2 kase karışımı küvette­ki sıcak suya ekleyin. Banyoda kaldığınız 20 dakika bo­yunca derin nefesler alın.

Portakal ve papatya
3 poşet papatya çayını küvet musluğu­nun altına tutun, 1 adet soyulmuş portakalı (ya da mandalina) dilimlere ayırın ve küvetin içine atın. Suyun akmasıyla ortaya rahatlatıcı aromalar da çıkar. C vitamininin ise enfeksiyon ön­leyici etkisi vardır.

Kızartma yağırım yumuşaticı etkisi
Sertleşmiş dirsek derisi­ne, bitkisel yağı iyice yedirin. Bir çift çorabın uçlarım keserek topuk kısımları dirseklere gelecek şekilde kollarınıza geçirin. Bir gece boyunca etki etmesini bekleyin.

Peeling yerine tuz ve yağ
Ağda kıvamında bir yoğunluk olu­şana dek tuz ve sıvı yağı karıştırın. Bir süngeri karışıma batırın ve vücudunuzu ovun.

Güzel bir dekolte için salatalık
1 adet salatalığı rendeleyin, dekolte kısmına ve göğüslerinize sürün. Nemli ve sıcak bir hav­luyu üzerine koyun ve 20 dakika bekletin. Rendelenmiş salata­lıkları havluyla temizleyin ama durulamaym. Cildi yatıştırır ve yeterince nemlenmesini sağlar.

Cilt tahrişlerinde sirke ve şarap
1 fincan beyaz ya da kırmızı şarabı banyo suyuna dökün. Bu, pH değerini ve cildin asit taba­kasını yeniden dengeleyecektir. Ekşimiş şarap da aynı görevi görür. Kapalı bir kapta birkaç gün beklettiğiniz maydanoz ve sı­cak sirke karışımının ise kokuyu izle etkisi vardır.

El ve ayaklar için
Tırnak derisi yumuşatıcısı
Yumuşak tırnak derisi için 2 çay kaşığı ananas suyu ve 1 yumurta sarısı (bu oran sadece eller ve­ya sadece ayaklar için yeterlidir).

Hazırlanışıİkisini birbiriyle iyice karıştırın ve tırnak deri­si üzerine sürerek 5 dakika boyunca etki etmesini bekle­yin. Daha sonra tırnak derinizi tahta bir manikür çubu-ğuyla tırnak yatağı yönüne doğru ittirin.

Lekelere karşı limon
Bir limonun suyunu suyla inceltin ve bir kaba boşaltın. Parmak uçlarınızı yaklaşık 5 dakika boyunca içinde bekletin. Sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Törpü yerine kibrit kutusu
Kibrit kutusunun kibriti yaktığı­nız kısmı acil tırnak kırılmalarında size törpü görevi görecektir.

Kür yerine yulaf ezmesi
1/2 fincan yulaf ezmesini 1/2 fin­can suyun içinde 10 dakika çekmesini bekleyin. Daha sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ka­rışımla ellerinize masaj yapın, kısa bir süre etki etmesini sağla­yın. Ardından ellerinizi kremleyin.

Güneş yanığına karşı
Güneşte fazla kaldınız ve bu sadece aynada değil çektiğiniz acıyla da kendini belli ediyor. Güneş yağı için ilkyardım yine buzdolabınızda?

Salatalığı küçük parçalar halinde doğrayın, rendeleyin ya da püre haline getirin. Elde ettiğiniz kıvamı bir pamuk parçasının üzerine yayın ve cildinizin üzerine bastırın, ne kadar süreyle is­terseniz. Ya da demlenmiş çayı buzdolabında bekletin ve cildi­nizi soğuk çayla ferahlatın.

İdeal ?söndürücüler? arasında soda, beyaz şarap ve cini de sayabiliriz.

Güzelliğin doğal iksiri; bal
Bal ile güzelleşebileceğinizi biliyor muydunuz? Zinde, güzel ve bakımlı görünme arzunuzu gerçekleştirmenize yardımcı ola­cak doğal saç, el ve cilt bakım reçeteleri güzelliğin anahtarı?

Güneşin etkisiyle yıpranan saçları korumak için balın sihir­li ?saç bakım reçetesi?ni mutlaka denemelisiniz. Evde hazırla­yabileceğiniz bu güzellik iksiri kolay satın aldığınız kozmetik ürünlerinden daha ucuz ve etkili.

Saç bakım maskesi
2 yemek kaşığı çam veya çiçek balı, bir limondan elde edilen suyla karıştırarak oluşturulan maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra iyice durulaym. Haftada bir kez uygu­lanan bu doğal maske ile saçlarınızın doğal ve parlak bir görü­nüm kazandığını göreceksiniz.

El bakım maskesi
Sürekli göz ardı ettiğimiz ellerimiz için hazırlanan maskeyi, uygulamadan önce ellerinizi ılık bir suda yumuşatın. Ardından ellerinizi zeytinyağı ile karıştırılmış olan bir kaşık balın içinde beş dakika bekletin. Sonra da zeytinyağı ile ellerinize ve par­maklarınıza iyice masaj yapın. Ellerinizdeki yumuşaklığa ina­namayacaksınız.

Cilt bakım maskesi
Ciddi kaygılar ve yoğun stres altında yoğrulan genel yaşam şekli düşünülecek olursa, cildin yorgun ve yıpranmış görünme­sinin tek sebebinin harcanan yıllar olmadığı yadsınamaz bir gerçek. İşte bu koşuşturma içinde kendinize ayıracağınız 10 da­kika ile sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilde sahip olabilmenin ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Bir fincan içinde, bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza yaydıktan sonra hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Balın bıraktığı iz, ışıl ışıl bir cilt olacaktır.

Havuc Maskesi (Normal - Yagli ciltler icin)
2-3 havuc
4,5 cay kasigi bal
 
Havuclari pisirin ve ezin. Balla karistirin ve cildinize surun. 10 dk bekletip yikayin.
 
Elmali Yuz Maskesi(Akneli yagli cilt icin)
1 adet orta boy rendelenmis elma
5 cay kasigi bal
 
Ikisini karistirip yuzde 10 dk bekletiyosunuz, yikiyorsunuz.
 
Tatli Cilek Maskesi (Yagli cilt)
8-9 cilek
3 cay kasigi bal
 
Catal yardimiyla cilekleri ezin ve bal ekleyin. Karistirmayin, cok civik olmasina neden olursunuz. Karisimi cilde uygulayin. Birkac dakika bekleyin ve durulayin.
 
Muzlu Super Maske (Kuru cilt)
2 orta boy muz
Istenirse bal
 
Catalla muzlari ezin, bal ekleyin. Cildinize surun, 10 dk bekletin ve durulayin.
 
Seftalili Yuz Maskesi (Normal cilt)
1 orta boy seftali
1 cay kasigi bal
Yulaf ezmesi
 
Seftaliyi yumusayana kadar pisirin, catal ile ezin. Kati kivama gelene kadar bal ve yulaf ezmesi ekleyin. 10 dk ciltte bekletin.
 
Defne Yaprakli Yuz Maskesi( Akneli cilt)
4 cay kasigi kil
5 tane kurutulmus defne yapragi
1 bardak distile su
 
Defne yapraklarini bir bardak kaynamis su icine koyun, sogumaya birakin. Suyunu kilin icine kalin bir karisim meydana gelene kadar dokun. Cildinize uygulayin ve 15-20 dk bekletin. Ilik suyla yikayin.
 
Cildinizi Sikilastirici Yuz Maskeleri
1 cay kasigi bal, 1 yumurta beyazi, 1 cay kasigi gliserin ve unu cirpin ve macun kivamina getirin. Yuz ve boyun bolgesine uygulayin. 10 dk bekletin ve ilik suyla yikayin.
 
Olgun bir muzu ezin. Bal ekleyin ve hamur kivamina getirin. Yuz ve saciniza uygulayin.
 
KirisIkliklariniz Icin Ozel Maske
Cildinizi kirisIklardan kurtarmak ve cildinizin daha yumusak olmasi icin evde yumurta ile yapilabilen yuz maskelerine bir goz atalim:
 
. Normal ciltler icin yumurtanin sarisini iki cay kasigi gul suyu ve bir cay kasigi bal ile karistirin. Haftada bir uygulayin. Ozellikle kis aylarinda cildinizi yumusak ve isiltili tutmak icin ideal bir maske.
 
KirisIkliklar icin, yumurtanin beyazini cirpin ve uc cay kasigi yulaf ezmesi ve 1 cay kasigi bal ile karistirin. Yuzunuze uygulayin.
 
Yumurtanin sarisini iki cay kasigi portakal suyu, birkac damla badem yagi ve yarim cay kasigi limon suyu ile karistirin. Iyice cirpin ve uygulayin. Yuzunuzu yikamadan once yarim saat bekletin. Kuru ciltler icin, duzenli olarak uygulayin.
 
Domates Maskesi
Yagli cilt icin super bir maskedir. Bir domatesi ezin ve yuzunuzde 15 20 dakika birakin. Ilik su ile durulayin.
Maskeleri uygulamadan once gozeneklerin acilmasi icin ilik suyla yikayin yuzunuzu. Maskeyi uygulayin ve en son gozeneklerin kapanmasi ICin soguk suyla durulayin.

ismail 13-12-2009 22:13

  Cilt Bakımı hakkında

  ozden

  ya  savlarım kızıl ve kızıldan kurtulmak ıstıyorum yukarıdakı tarıfı bıraz daha acıklarmısınız kahve olanı

  15-09-2010 10:12
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
   Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
   Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir