Pityriasis Lichenoides

Kategori : Cilt Hastalıkları

Pityriasis lichenoides nadir rastlanan bir cilt hastalığına verilen addır. Hafif formu pityriasis lichenoides kronika (PLC) olarak bilinir. Daha şiddetli formu pitriasis likenoides varioliformis akuta(PLEVA) veya Mucha-Haberman hastalığı olarak bilinir.

Hastalık neden oluşur?

Pityriasis lichenoides muhtemelen bir organizmaya karşı gelişen aşırı reaksiyondur. Bununla beraber spesifik bir bakteri veya organizma henüz saptanamamıştır. Bulaşıcı olduğu düşünülmemektedir.

Pityriasis lichenoides hangi yaşlarda görülür?
Pityriasis lichenoides sıklıkla ergenlik döneminde ya da genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde biraz daha sık görülür. Bebeklerde ve yaşlılarda nadirdir.

Hastalık nasıl başlar?
Hastaların genel durumu iyidir, fakat ara sıra deri bulguları ile birlikte baş ağrısı ve ateş görülebilir. (özellikle
PLEVA´da)

Belirtileri nelerdir?

Deri döküntüleri 3-18 mm çapında kırmızı beyaz noktacıklar şeklindedir. PLC de döküntü mum benzeri bir kabukla kaplıdır ve bu kabuk kazındığında parlak ve kahverengi bir yüzey ortay çıkar. Bu döküntüler bir kaç haftada kahverengi bir iz bırakarak solarlar ve bir kaç ayda tamamiyle ortadan kalkar.

PLEVA´da daha fazla kaşıntılı kabuklu yaralar ve su toplamaları gelişebilir ve bu döküntüler su çiçeğindekine benzer izler bırakırlar. PLEVA ağız içinde ülserler neden olabilir.

Döküntüler sıklıkla gövde, kalça ve üst kolların iç kısmındadır. Nadiren yüz ve saçlı deri ve vücudun diğer alanları tutulabilir. Hastalık aylarca veya yıllarca sürebilir.

Tanı nasıl konulur?

Tanı deridena alınan biopsi ile konulur.

Tedavi nasıl yapılır?

Pityriasis lichenoides genellikle tedaviye cevap vermez ve tedavi kesilince tekrar eder. Döküntü rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerekli olmayabilir.

 • Kortizonlu kremler tahrişi azaltır.
 • Doğal güneş ışığı
 • Fototerapi: yapay ulltraviyole A veya B
 • 2-3 aylık süre ile eritromisin veya tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı
 • Şiddetli olgularda ağızdan kortizon kullanımı gerekebilir.
 • us vulgaris, pemfigus vulgaris

ismail 09-01-2010 05:16

  Cilt Hastalıkları hakkında PLEVA

  ahmet kaan vural
  pleva tanısı ile 3 ay tetramisin kullanıyorum herhangi bir iyileşme görülmüyor doktorum fototerapi öneriyor pek umudum yok moralim çok bozuk yardımcı olabilir misiniz tşk
  31-01-2014 00:26

   Cilt Hastalıkları hakkında

   Ayşe

   Iyi akşamlar,

   Doktorum plc hastalığı tanısı koydu . Kortizonlu krem ve azax adlı bir ha verdi . Kullanmama rağmen cildimdeki kırmızı şeklindeki yaralar geçmedi . 2 sene bu hastalığın devam edeceğini belirtti. Yardımcı olur musunuz 

   06-07-2017 21:18

    Cilt Hastalıkları hakkında

    Rt

    Bende iki yıldır var. 5 profesör, 2 doç, sayısız uzman baktı, international dahil çok hastane gezdim. Geçmiyor. Koca karı ilacı da denedim.ama soğan, çikolata, sarmısak ve biberden şüphe ediyorum.

    20-01-2018 00:30

     Cilt Hastalıkları hakkında

     Berat

     bu hastalık gundengune artıyor ılaclar bır ıse yaramadı ozellıkle pıknıge gıttgımde daha cok arttıgı ııcn guneş duman polenden şüpheleniyorum iyi gelen bir şey yok mu

     07-06-2019 11:11
      Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
      Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
      Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
      Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir