6 Adımda Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Kategori : Cilt Bakımı

Hemen her kadın, cildinin kusursuz ve parlak görünmesini ister. Canlı ve enerjik bir cilt görünümü için makyaj hilelerine başvurulsa da bunun geçici bir çözüm olduğu unutulmamalıdır. Düzenli cilt bakımı ve günlük cilt temizliği sağlıklı ve ışıltılı bir cildin olmazsa olmazıdır. Yüzümüz heyecanımızı, üzüntümüzü, mutlu ya da stresli anlarımızı ele veren tuval gibidir. Tuvalin yüzeyi ne kadar pürüzsüz olursa ressamın hayal ettiklerini gerçekleştirebilmesi o kadar kolay olur.  Günlük sadece 20 dakikanızı evde cilt temizliği için ayırarak ışıltılı ve kusursuz bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Peki,doğru cilt temizliği nasıl yapılır? Size özel iyi bir cilt temizliği ve bakımı için izlemeniz gereken 6 adım

1.  Yüzünüzü Yıkayın

Pürüzsüz bir cilde sahip olmanın ilk kuralı yüz temizliğidir. Her gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda yüzünüzü cilt tipinize uygun bir ürün ile iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile cildinizi kurulayın. Kullandığınız suyun sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.  Daha sonra bir parça pamuğun üzerine yine cilt tipinize uygun bir temizleme sütü alın ve gözenekleri açarak kalan kir, makyaj artıklarını temizleyin. Pamuğu cildinize yumuşak ve dairesel masaj hareketleriyle uygulayarak cilt hücrelerinizin de canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

2.  Buhar Uygulayın

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt gözenekleri açılır. Derinlemesine yüz temizliği için gözeneklerin daha fazla açılmasını sağlamanız gerekir. Bu noktada evde yapabileceğiniz buhar uygulaması en büyük yardımcınız.  Geniş bir tencereye su koyun ve kaynatın. Tencereye eğilerek cildinizin dayanabildiği sürece bekleyin ve daha sonra suları temizlemek için temiz bir mendil kullanın. Özellikle yağlı ciltlerde eşsiz bir etki yaratan buhar uygulaması cilt gözeneklerinin tamamen açılmasını sağlar.  Daha sonra gözeneklerini sıkılaştırmak ve cilt sıcaklığını normal seviyeye döndürmek için yüzünüze bir buz küpüyle masaj yapın.

 

3.  Peeling Uygulayın

Cilt temizliğinin en önemli bölümünü peeling oluşturur. Cilt yüzeyindeki ölü deri hücreleri cildinizin donuk görünmesine neden olur. Ölü deri hücrelerini yok etmeye yardımcı olan peeling uygulamasını da günlük cilt temizliği rutininize mutlaka eklemeniz gerekir. Peeling ürünlerinden cilt yapınıza uygun olanını satın alabileceğiniz gibi evde de doğal bir peeling hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı şekeri bir kâsede karıştırın ve karışımı tüm yüzünüze uygulayın. Dairesel hareketlerle yüzünüzü ovalayıp yaklaşık 3 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

 

4.  Maske Yapın

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirici yüz maskesi uygulaması cildinizi yumuşatır ve aynı zamanda cilt tonunu dengeler. Evde kendinizi de cilt tipine uygun maskeler uygulayabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise kil maskesi, kuru ise avokado maskesi kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve temizleyici etkisi olduğu bilinen muz, domates ve papaya kullanarak maske yapabilirsiniz. Normal ve kuru bir cildiniz varsa ve doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız, sandal ağacı tozunu gül suyuyla karıştırın ve macunu kuruyana kadar yüzünüze uygulayın. Günlük rutininize eklediğiniz maske çeşitleri ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

5.  Tonik Uygulayın

Cilt hücrelerinin sıkılaşmasını sağlayan tonik uygulaması cilt temizliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı zamanda cildin pH dengesinin sağlanmasında da önemli rol oynayan tonikleri, evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 1 orta boy salatalığı blenderdan geçirin ve süzün. Elde ettiğiniz salatalık suyunu pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.

 

6.  Nemlendirin

Cilt temizliği ve bakımının en son aşamasını nemlendirme işlemi oluşturur. Cildinizi temizleyip tonik uygulamasından sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Cildiniz kuru ise alkol içermeyen hafif ve akne eğilimi olan yağlı cilde sahipseniz yağlanmayı önleyen nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

 

Kaynak:dove

 

ismail 15-07-2022 09:18
    Alakalı Konular: cilt bakımı
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir