Güneş lekelerinden kurtulma yoları

Kategori : Cilt Bakımı

Güneş Lekelerinden Doğal Yöntemlerle Kurtulmanın Yolları

Güneş cildimiz içinde gerekli ve yararlı vitaminleri barındırır ve yeterli miktarda ışınlarına maruz kalmak sağlığımız açısından gereklidir. Fakat korunmadan ve güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak sağlığımız açısından büyük tehlike yaratır.

Tüm cilt tipleri için zararları bulunan bu davranış özellikle hassas ciltlerde güneş lekeleri dediğimiz pigment değişikliğine neden olur. Bu lekeler her yaşta ve her cilt tipinde meydana gelebilir fakat açık ten rengine sahip kişilerin ciltleri bu lekelerin oluşmasına daha eğimlidir. Bu lekelerden kurtulmak için başvurulacak kozmetik yöntemler güneş lekelerinden kurtulmak isterken çok daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Doğal olarak uygulayabileceğiniz tarifler sayesinde bu lekelerden çok daha sağlıklı ve zararsız şekilde kurtulabilirsiniz.

Yeşil Çay

Bir kabın içine iki poşet yeşil çay koyarak üstlerine sıcak ama kaynar olmayan su ekleyip demlenmesini bekleyin. Dilerseniz poşetlenmemiş yeşil çay kullanabilirsiniz. Yeşil çayın birkaç dakika demlenmesini bekledikten sonra bir parça pamuk alıp demlediğiniz çayla ıslatın ve lekelerin olduğu bölgelere tampon hareketlerle yayın. Bu yöntemi günde iki kez uygulayabilirsiniz. Yeşil içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildin kendini iyileştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. 

E vitamini 

Eczanelerden rahatlıkla bulacağınız E vitamini kapsülünü kırın ve güneş lekelerinin olduğu bölgeye uygulayın. E vitamini yaraları ve güneş lekelerini iyileştirici etkisi vardır. Bu yöntemi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

 

Pirinç Sabunu 

Japon kadınlarının mucizevi ciltlerinin sırrı olan pirinç sabunu güneş lekelerinden kurtulmamıza da büyük katkı sağlıyor. Bu sabunun oldukça fazla faydası bulunuyor. Antiseptik özelliği sayesinde cildi temizliyor, cildin nem dengesini koruyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor böyleyece cilt yenilenmesini sağlıyor. İsterseniz sadece güneş lekelerinin üzerinde lokal olarak uygulayarak isterseniz ise tüm vücudunuza uygulayarak arındırıcı ve eşitleyici bir etki sağlayabilirsiniz. Uygulaması oldukça kolay olan bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz. Güneş lekelerinin gitgide açıldıklarını ve cildiniziz pürüzsüz bir yumuşaklığa kavuştuğunu göreceksiniz.

Kırmızı Soğan 

Soğanın içerisinde bulunan doğal asitler lekelerin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur. İnce bir dilim kestiğiniz soğanı güneş lekelerinin olduğu bölgeye uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin, ardından ılık su ile yıkayın.

Limon

Limonun cilt beyazlatmada ki etkisi bilinen ve kanıtlanmış bir gerçek. Direkt olarak güneş lekelerinin üzerine uygulandığında ise cilt lekelerinin renginin açılmasını sağlıyor ve cildi ölü deriden arındırıyor. İnce bir dilim kestiğiniz limonu güneş lekelerinin üzerinde 20 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Cildinizdeki limon ve limon suyunu iyice temizlemeden güneşe çıkmamaya özen gösterin.

 

Aloe Vera 

Aloe vera cildimiz için iyil bir iyileştirici ve yenileyicidir, bu içeriği sayesinde güneş lekelerinin iyileşmesini sağlar. Dikkatlice kestiğiniz aloe vera yaprağının içindeki jeli çıkarın ve güneş lekelerinin olduğu bölgeye uygulayın. Günde iki kez uygulayabileceğiniz bu yöntem aynı zamanda cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumakta da oldukça etkilidir.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerdiği doğal alfa hidroksil asit sayesinde güneş lekelerinin rengini açarak zamanla kaybolmalarını sağlar. Bir pamuk yardımıyla bir miktar elma sirkesini güneş lekelerinin olduğu bölgelere uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Her gün uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde güneş lekelerinin gitgide azaldığına şahit olacaksınız.

Süt 

Pek bilinmese de süt içeriğindeki laktik asit ile sadece kas ve kemik dokusunu geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda cildin beyazlamasını sağlıyor. Bir miktar pamuğun üzerine döktüğünüz sütü güneş lekelerinin üzerine masaj yaparak uygulayın. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

 

Hint Yağı 

Hint yağı cilt rengini yavaşça açarak cilt tonundaki eşitsizlikleri giderir ve güneş lekelerinin açılmasını sağlar. Hint yağını bir miktar pamuğun üzerine dökerek güneş lekelerinin üzerine her gün olmak üzere uygulayın, ardından masaj yaparak cildin emmesini sağlayın. Bu tarifi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygulayın. Bu tarifin etkisini arttırmak için ayrıca hint yağı da ekleyebilirsiniz.

mor23 10-07-2020 22:17
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir