Akneler ile ilgili gerçekler

Kategori : Cilt Bakımı

Hangi yiyecekler cilt kusurlarına sebep olur? ...ve çareyi yiyeceklerde bulabilir miyiz? v_article-acne_food.jpg
1

Süt ve süt ürünleri cilt kusurlarına sebep olur.


DOĞRU 
Bu konuda farklı sonuçlara sahip birçok araştırma bulunmaktadır ancak süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilim gösteren cilt görünümünü tetiklediği kanıtlanmıştır. Doktorlar sebebini tam olarak bilmemekle birlikte sütün içindeki bazı hormonların sebep olabileceği düşünmektedirler. Süt ürünleri tüketiminizi azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Unutmayın, peynir ve peynir ürünleri de çok fazla miktarda süt içerir! Ciltte bozukluklarınız varsa bunları azaltmayı deneyebilirsiniz.

2

Çikolata cilt kusurlarına sebep olur.


YANLIŞ 
Herkesin cildi farklıdır, eğer çikolatanın cildinizde bozulmalara sebep olduğunu düşünüyorsanız yemekten kaçınmalısınız. Ancak çikolatanın cilt bozukluklarına sebep olduğuna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır. Hatta bitter çikolatanın içinde bolca cilt dostu antioksidan da mevcut!

3

Pasta ve tatlılar cilt bozukluklarını tetikleyebilir.


DOĞRU 
Araştırmalara göre yüksek glisemik indekse sahip (kan şekerini aniden yükselten) yiyeceklerin cilt kusurlarını arttırabildiği görülmüştür. Söylemenin kolay olduğunu biliyoruz ama yine de tahıl ve baklagiller gibi bol lifli yiyecekleri şeker ve beyaz unlu yiyeceklere tercih etmelisiniz.

4

Çok fazla su içmek akneye eğilim gösteren cilt görünümü azaltır.


YANLIŞ 
Yeterli su tüketimi cilt dahil tüm vücudun sağlığı için vazgeçilmezdir, ancak su içince gözeneklerin temizlenip açılması söz konusu değildir (Keşke bu kadar kolay olsaydı!).

5

Balık yağı cilde iyi gelir.


DOĞRU 
Balık yağı içindeki Omega 3 ile, en geniş organ olan cilt dahil vücuttaki tüm bozukluklara karşı savaşır. Haftada 2 kez somon ve ton balığı yemeyi deneyin. Eğer balık yiyemiyorsan ceviz de çok iyi bir Omega 3 kaynağıdır.

6

Vitamin ve mineraller akne sorununun azalmasına yardımcı olabilir.


YANLIŞ 
Akneye eğilim gösteren cilt probleminin temeli hormonlardır ve vitamin veya mineral eksiklikleriyle alakalı değildir. Ama sağlıklı ve bol sebze ve meyve içeren bir diyet cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamaya yardımcı olup akneye eğilim gösteren cilt görünmünün azalmasında etkili olabilir. Meyve ve sebzeler bolca antioksidan içerdiklerinden bozukluklarla savaşmaya yardımcı olurlar ve Tabağınızdaki gökkuşağı kuralı sizin için en faydalı beslenme şekli olacaktır.

7

Pizza ve patates kızartması gibi yağlı yiyecekler akneye eğilim gösteren cilt görünümünü arttırır.


YANLIŞ 
Cilt kusurları hakkında genel bir yanılgı tabağınızdaki "yağın" gözeneklerdeki sebuma dönüşeceği yönündedir, ama aslında bu ikisi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Ancak doymuş yağlar barındıran bir beslenme düzeni dolaylı olarak bozuklukları tetikleyebillir. Kısacası pizza ve patates kızartması akneye eğilim gösteren cilt görünümüne sebep olmaz ama bu yiyecekleri ölçülü tüketmekte fayda var.

8

Alkol cilt kusurlarına sebep olur.


YANLIŞ 
Alkol tüketiminin akneye eğilim gösteren cilt görünümü üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak damar genişlemesine neden olduğundan kızarıklık görünümünü arttırdığı ve vücutta susuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol de ölçülü tüketilmelidir.

 •  


mor23 04-07-2020 21:16
  Alakalı Konular: Sivilce Leke Akne Kilo
  Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
  Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
  Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
  Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir