Boyun Germe

Kategori : Kadın sağlığı

BOYUN GERME

Yaşlanma
vücudun diğer yerlerinde olduğu gibi boyunda da derinin gevşeme ve çatlamasına yol açar. Derinin altında çok ince bir tabaka olan kas dokusu da aynı şekilde sarkma göstererek, boyunda enine ve boyuna katlantılar oluşabilir. Çeneyle boyun arasındaki açı daha belirgin ve dikken, yıllarla birlikte genişler. Çene altında yağ birikimi de olduysa açı daha da genişler ve gerdan dediğimiz görüntü oluşur. Gerdan illaki yaşlılıkta oluşacak diye bir şart yoktur. Bazı kişilerde gençlikte de yapısal olarak ortaya çıkabilir. Bazılarında da ileri yaşlara rağmen gerdan görülmez.

Boyun yüzün temelini destekleyen bir yapı olduğu için yüz ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Boyunda sarkıklık veya kırışıklık varsa beraber müdahale edilmesi daha iyi ve çarpıcı sonuç verecektir. Gerdanı olan genç hastalarda sadece boyuna müdahale faydalı olabilir. Çeneyle boyun arasındaki açıyı dikleştirmek için yağ birikimi varsa liposuction yapılmalı, boyuna yapılan birkaç cmlik kesiyle yağ dokusu çıkarılmalıdır. Kesiyle işlem yapıldığında kaslardaki gevşeme de kasları gerginleştirmek için müdahale ederek düzeltilebilir.

Boyun germe işlemi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Boyun ve yüz germe birlikte yapılırsa, ek kesiye gerek kalmaz. Kulakğın önünden başlayan, hemen altından kulağın arkasına kıvrılan ve saçlı derinin içine uzatılan bir kesi ile ameliyata başlanır. Kas dokusu gerginleştirilir, fazla deri gerginleştirilmiş olan ciltten kesilir. Yeniden şekillendirilen boyunda gerekirse aynı yerden gerdana da müdahale edilir.

Ameliyat olduğu gün eve gidebilirsiniz. Ameliyat sahasında geçici süreyle his kaybı olur. Ağrı pek hissedilmez. His kaybı birkaç hafta sonra yavaş yavaş düzelir. Ameliyattan sonra oluşan şişlik ve morarma birkaç gün sonra geçmeye başlar. Bu yakınmaları azaltmak için özel bandaj ve soğuk uygulamaları yapılmalıdır. İki gün sonra duş alınabilir. Şişlik ve morlukların tamamen geçmesi 3 haftayı bulur. Dikişler 5-7.günlerde alınır ve sonra işe dönüş yapılabilir.

Ameliyat sahasında kanama, enfeksiyon (iltihap) ve dikiş açılması görülebilir. Kanama fazla ise boşaltılmalıdır. İyileşmede gecikme ve kesi kenarlarında doku kaybı olursa, yara izleri daha belirgin hale gelebilir. Belirgin izler ikinci bir cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. 

ismail 16-12-2009 12:56
    Alakalı Konular: Boyun Germesağlıkestetik
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir