Selülitte AWT Tedavisi

Kategori : Kadın sağlığı

Selülitte AWT Tedavisi 

Değişik nedenlere bağlı olarak ciltte meydana gelen portakal kabuğu görünümündeki değişikliklere selülit denir. Sıklıkla kadınlarda görülen selülit yaşam içinde normal bir süreçtir. Bu nedenle selülit ve tedavisi ile ilgili araştırmaların çoğu son yıllara rastlamaktadır. Yağ dokusunun oluşumu ve birikimi erkek ve kadında farklıdır ki, bu da selülitin neden kadında daha sık görüldüğünü açıklamaktadır. Erkeklerde yağ dokusunu destekleyen bağ dokusu deriye paralel biçimdeyken, kadınlarda deriye dik biçimde yerleşimlidir. Bu da kadınlarda yağ dokusunun yerçekimi etkisi ile cildi nasıl aşağıya çektiğini açıklamaktadır. Yüzeyel yağ tabakaları arasında oluşan selülit egzersiz ve kilo verme selüliti çok fazla etkilememektedir. Bunun nedeni egzersiz ve kilo vermeden en son etkilenen yağ dokusunun yüzeyel yağ dokusu olmasıdır. Düzenli spor yapan diyetine dikkat eden kadınlarda bile bu nedenle selülit görülmektedir. Aynı nedenle liposuction ile selülit tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Özellikle kalça, basen, karın ve baldırlarda görülen bu problem yağ depolanmasının fazla olduğu bölgelerde daha çok oluşabiliyor.

Selülitin başlıca iki etkeni vardır: Bunlardan biri yağ dokusunun destek sistemi olan bağ dokusunun (fibröz septaların) sertleşmesidir. Kollajen yapısında olan bu yapılar setleşerek kısalmaktadır. Bu kısalma selülitte çukurumsu görüntüyü oluşturmakta, ayrıca kan ve lenf dolaşımını da bloke ederek, selülitteki görüntünün bir kısır döngü içine girmesini sağlamaktadır. Lenf dolaşımının bloke olması daha sert, kaba ve düzensiz bir deri görünümü ortaya çıkarmaktadır. Diğer etken ise yağ dokusunun derinin alt kısmında çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar ise çukurlaşmayı arttırarak görünümü daha da kötüleştirmektedir.

Selülitin oluşumunda yardımcı nedenler arasında kadının doğal cilt yapısı, özellikle kadınlardaki hormonal düzen ve değişimlerin görüldüğü ergenlik, gebelik, menapoz gibi 3 önemli hormonal değişikliklerin yaşandığı dönem, ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme, vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi, hareketsiz bir yaşam, stres, gerginlik, tuz ve su dengesinde değişikliklere neden olan idrar söktürücü ve mushillerin gelişi güzel kullanımı, düzensiz uyku, kabızlık, karaciğer ve sindirim bozuklukları, metabolik hastalıklar sayılabilir.

Selülitin tedavisinde selülitin oluşumundaki yardımcı nedenler mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılmalı ve selülitin iki ana etkenine yönelik işlemler yapılmalıdır. Bugüne kadar uygulanan tıbbi yöntemler arasında mezoterapi, karboksiterapi, lipolizis, kas çalıştırma yöntemleri, lenfatik drenaj uygulamaları, v.b. sayılmaktadır. Bu yöntemler doğru uygulandığında selülitte özellikle başlangıç aşamasında faydalı olmaktadır. Ancak daha etkili bir yöntem olan Akustik Dalga Terapisi (AWT) selülitin iki ana etkenine yönelik tedaviyi en az yan etkiyle ve ağrısız olarak uygulayabilmektedir. Akustik Dalga Terapisi (AWT) hem bağ dokusuna hem de yağların dermisin altında oluşturduğu çıkıntılar üzerinde şok dalgaları oluşturarak bağ dokusunun septalarını deriden ayırıp, deriyi serbestleştirerek daha düzgün görünümlü bir cilt elde edilmesini sağlamaktadır. AWTde tedavi, sizi günlük yaşamınızdan alıkoymadan, ağrısız ve son derece rahattır. Sellülit için önerilen tedavi protokolü haftada iki seans olarak 3 hafta sürmektedir.

Merak eden okurlar için, AWT aslında böbrek taşlarını kırmada kullanılan teknolojinin bağ ve yağ dokularına uyarlanmış halidir, diyebiliriz. AWT kalınlaşmış dermis ve yağ çıkıntılarının incelmesine yardımcı olmaktadır. Böylece yeni oluşan kollajen ile daha düzgün, sıklaşmış, daha elastik bir cilt görünümü ortaya çıkmaktadır. Bu oluşum ultrason tetkikleri ile de kanıtlanmıştır. Bu yönüyle AWT selülit tedavisinde benzersiz tedavi olanağı sunmaktadır.

Bütün dünya AWTyi ilk kez Amerikalı ünlü yıldız Madonnanın ağzından ne kadar faydalı olduğunu duyarak tanımış olmakla beraber ülkemizde daha sonra birçok sanatçı da AWTnin faydalarını birçok yayın organında dile getirmiştir.

Selülitsiz güzel ve mutlu günler dileğiyle

 

ismail 16-12-2009 12:34
    Alakalı Konular: Selülitte AWT Tedavisi
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir