Kulak Estetiği

Kategori : Kadın sağlığı

KULAK ESTETİĞİ

Kulakla ilgili estetik girişimlerin en sık yapılanı kepçe kulak ameliyatları ve küçültme ameliyatlarıdır.

Bir diğer kulak estetiği ise küpe deliklerinin yırtılmasıdır. Kulağın olduğundan fazla öne kıvrık olmasına kepçe kulak (yelken kulak) denir. Kulak kıvrımlarının tam gelişememesi sonucu ortaya çıkar ve ailevidir. Daha çok erkek hastalar tarafından talep edilen kepçe kulak ameliyatı ancak 5-6 yaş  sonrası yapılması uygundur. Zira bu yaşa kadar kulak gelişmesi tamamlanacaktır. Zaten hastalar okul çağında alay konusu olduğu için bu yaşlarda doktora gelmektedir. Hastalığa işaret etmez. Kepçe kulak bebeklik çağında tespit edilirse, elastik bandaj uygulaması yeterlidir.

Tehlikeli riskleri olan ameliyat değildir. Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir.   Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Çocuğunuz bu durumdan şikayetçiyse, ilerde ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Diğer taraftan çocuk bu ameliyatı ve değişimi istemiyorsa, ameliyat için zorlanmamalıdır. Muayene şartları veya ameliyathanede yapılabilir. Hasta aynı gün eve gidebilir.

Ameliyat kulağın önünden yaılıyorsa da, genelde tercih edilen arkadan kesi ile yapılanı olup, bizim de tercihimiz bu yöndedir. Böylece dışarıdan iz görünmez. Kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıldıktan sonra, Y şeklindeki uygun kıvrımı sağlamak için, uygun yerlerden kıkırdağa kesiler yada rasp ile inceltme yapılabilir. Daha sonra kulağa çekil vermek için kıkırdağa kalıcı dikişler konur. Kulak böylece arkaya doğru eğim kazandırılıp, baş ile olan açısı azaltılır. Normalde bu açı 30-35º dir. Ortalama ameliyat süresi bir saattir. Ameilay sonrası baskılı pansuman yapılıp, sarılır. Ameliyat sonrası ağrı kesici verilerek, ağrı azaltılır. Erstesi gün pansuman yapılmalıdır. Sargılar açıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ne sıkı ne de gevşek olmayacak şekilde tenisçi bandı veya saç bandı kullanılması önerilir. İşitmeyi bozmaz.

               Bir hafta kadar geçici şişlik veya kızarıklık olabilir. Cilt sütürleri için eriyen dikişler tercih edilir ki, dikiş alma sorunu olmaz. İyileşme süresi iki haftadır. Bu ameliyat kalıcı bir işlemdir. Kişinin kulakla ilgili stresini ortadan kaldırarak, psikolojisinde rahatlama sağlar.

ismail 16-12-2009 13:00
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
    Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
    Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir