Karın Germe (Abdominoplasti)

Kategori : Kadın sağlığı

Karın Germe (Abdominoplasti), Karın Germe Operasyonları

Karın derisinde çatlaklar ve sarkıklık olan hastalarda ideal sonuç veren bu ameliyat, hastanın vücudunun başka yerlerinde kontur bozukluğu yoksa hastalar için tatmin edici özgüveni arttırıcı olmaktadır. Ancak vücutta başka yerlerde kontur bozukluğu varsa, karın germe ameliyatından sonra bu bozukluklar dikkat çekmektedir. Karın kaslarındaki zayıflık için de karın germe sırasında dikişlerle takviye yapılmaktadır. Hasta diyet yapıp kilo vermeyi yada doğum yapmayı planlıyorsa, bu ameliyatın ertelenmesi daha faydalıdır. Bu nedenle hastanın beklentilerini ve planlarını cerrahıyla tartışıp, açıklığa kavuşturması Ameliyat sonrası tatmin edici sonuç almada faydalı olacaktır.

 
Ameliyat 4 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmak
ve ameliyattan en az 2 hafta sonrasına kadar içmemek gereklidir. Antidepresan ve kilo verdirici ilaç kullanılıyorsa, yine cerrahınızın uyarısına göre ameliyattan 3 hafta önce kesmelidir. Ameliyat sonrasında güneşten korunmalısınız. E vitamini, Aspirin veya benzeri kanının pıhtılaşmasını engelleyen kullanımı da yine cerrahın uygun gördüğü sürelerde kullanılmamalıdır. Ağır diyetlere de yine ara verilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyon (iltihap) varsa, ameliyat hastalık bitimine kadar ertelenmelidir. Şeker hastası olanlarda kanın şeker seviyesi düzenlenmeden ameliyat yapılamaz.
 
Başlıca dört tipi olan karın germe ameliyatı şöyle özetlenebilir:

Tam karın germe ameliyatı (abdominoplasti):
Göbeğin yerinin değiştirildiği tip ve göbeğin yerinin değiştirilmediği tip olmak üzere iki çeşidi vardır.
Kısmi karın germe ameliyatı (mini- abdominoplasti)
Ters karın germe ameliyatı (reverse abdominoplasti): Bu tip abdominoplasti ameliyatının izi göğüslerin biraz daha altında kalır. Bu nedenle nadiren tercih edilmektedir.

Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Kilo verdirici veya zayıflatıcı bir ameliyat değildir. Aşırı kilolu hastaların ameliyat öncesi kilo verdirici diyet ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Göbek ve karın görünümü tatmin edici şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanır. Abdominoplasti ameliyatı estetik ameliyatlar,  rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi diğer ameliyatlarla da birlikte yapılabilir.
 
Cerrahınızla yakınmalarınız ve beklentilerinizi konuştuktan sonra muayeneniz yapılıp, karın bölgesindeki yağ miktarı ve yerleşimi, deri sarkıklığı, fazlalığı ve kalitesi değerlendirilir. Daha önceden geçirilen hastalıklar (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı v.b.) ve ameliyatlar, alışkanlıklar (sigara, içki, v.b.), kullanılan ilaçlar (aspirin, sakinleştirici, kilo verdirici ilaçlar, v.b.) ayrıntılı olarak cerrahınıza anlatılmalıdır. Bazen hastalarda sadece liposuction da yeterli olabilmekteyken bazen de karın germe ameliyatına liposuction eklenmesi faydalı olabilir. Bu konuda cerrahınızla muayene sonrası önerileri ve yapılması gerekenleri konuşmanız gereklidir. Ameliyat için kullanılacak anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyatın riskleri anlatılacaktır. Abdominoplasti ameliyatları kısmi abdominoplasti dışında hastane şartlarında genel anestezi altında yapılır.
 
Tam abdominoplasti ameliyatın genişliğine bağlı olarak, 2-5 saat, kısmi abdominoplasti ise 1-2 saat sürmektedir. Sıklıkla bir kalçadan diğer kalçaya kadar uzanan, mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve ek olarak göbek çevresine yuvarlak kesi yapılır. Nadiren de olsa tam abdominoplasti de göbek yerini değiştirmek gerekmeyebilir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısa olup, göbek yeri değiştirilmeden de yapılabilir. Liposuction eklnecekse, liposuction işlemi yapılır. Daha sonra ameliyatta karın derisi ve yağ dokusu beraber kasların hemen üzerinden kaburga kemiklerine kadar kaldırılır. Karın kaslarındaki zayıflık veya fıtıklaşmalar takviye edilerek, onarılır. Fazla deri yağ dokusu ile birlikte kesilip, vücuttan uzaklaştırılır. Kısmi abdominoplastide bu işlemler daha sınırlı olup, daha az deri ve yağ dokusu kaldırılıp, kesilerek, vücuttan uzaklaştırılır. Daha sonra kaldırılan deri ve yağ dokusu altına sıvı ve kan toplanmasını minimuma indirmek için iki adet lastik dren denilen borular yerleştirilip, deri ve deri altı dokular dikilir. Yerine göre tercihen metal klempler de kullanılabilir.
 
Ameliyattan sonra ilk günler şişlik ve ağrı kesicilerle kontrol edilebilien ağrı olabilir. Lastik drenler ortalam 1-3 gün içinde çıkarılır. Dikişler 1-3 hafta arasında alınır. Hastanede kalma süresi hastanın durumuna göre 1-5 gün arasında değişir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz, kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İlk 3-6 ay süresince yara izleri pembe mor arası renkte ve sert kıvamda iken, 9 ay ile bir yıllık süre zarfında düzleşerek, solacaktır. Kalıc tam abdominoplasti de göbek yerini değiştirmek gerekmeyebilir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısa olup, göbek yeri değiştirilmeden de yapılabilir. Liposuction eklnecekse, liposuction işlemi yapılır. Daha sonra ameliyatta karın derisi ve yağ dokusu beraber kasların hemen üzerinden kaburga kemiklerine kadar kaldırılır. Karın kaslarındaki zayıflık veya fıtıklaşmalar takviye edilerek, onarılır. Fazla deri yağ dokusu ile birlikte kesilip, vücuttan uzaklaştırılır. Kısmi abdominoplastide bu işlemler daha sınırlı olup, daha az deri ve yağ dokusu kaldırılıp, kesilerek, vücuttan uzaklaştırılır. Daha sonra kaldırılan deri ve yağ dokusu altına sıvı ve kan toplanmasını minimuma indirmek için iki adet lastik dren denilen borular yerleştirilip, deri ve deri altı dokular dikilir. Yerine göre tercihen metal klempler de kullanılabilir.
 
Ameliyattan sonra ilk günler şişlik ve ağrı kesicilerle kontrol edilebilien ağrı olabilir. Lastik drenler ortalam 1-3 gün içinde çıkarılır. Dikişler 1-3 hafta arasında alınır. Hastanede kalma süresi hastanın durumuna göre 1-5 gün arasında değişir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz, kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İlk 3-6 ay süresince yara izleri pembe mor arası renkte ve sert kıvamda iken, 9 ay ile bir yıllık süre zarfında düzleşerek, solacaktır. Kalıcı olan bu iz bikini altına rahatlıkla gizlenebilir. Tam veya kısmi abdominoplasti karın kasları zayıf ve karın sarkıklığı olan hastalarda mükemmel sonuç verir. Bu hastalarda ameliyat sonrası düzenli egzersiz ve diyetle görünüm yıllarca korunabilir.
 
Deri İyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı bir yağ fazlalığı varsa ve karın duvarı sağlamsa, liposuction ile yağ alınması daha faydalı olabilir. Diyet egzersizler düzenli bir program dahilinde yapıldığında total vücut yağının azalmasında etkili olabilir, ancak deri sarkıkılığını gidermez. Riskler ve muhtemel komplikasyonlar denilen, ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar alternatif tedavilerde de ameliyatın risklerini taşır.

Deneyimli estetik plastik cerrah tarafından yapılırsa, ameliyat sonrası sonuçlar genellikle tatmin edici olmaktadır. Estetik olsun olmasın her türlü cerrahi girişimin belirli bir riski vardır; önemli olan hasta için, abdominoplasti ameliyatının riskleridir. Beklentiler ve riskler hastanın ameliyatı kabul etmesinde önemli rol oynamaktadır. Pek çok hastada bu komplikasyonlar görülmese de, ameliyattan önce bu risklerin bilinmesi gereklidir. Ameliyat öncesi iyi değerlendirme yapılırsa, bu riskler minimuma iner. Bu riskleri iyice anlamınız gereklidir. Enfeksiyon (iltihab) ve kanama gibi komplik

ismail 16-12-2009 13:15

  Kadın sağlığı hakkında

  selami

  selam bu konuyla ilgili biraz video koyarmısınız...

  19-12-2009 00:05
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Cilt Bakım Malzemeleri © 2009
   Güzellik Bakımınız İçin Gerekli olan tüm Bilgiler Sitemizde Bulunmaktadır.
   Bilgiler tedavi amaçlı değildir. Her zaman öncelikle doktorunuza danışın.Sitemizdeki resimler üretici firmalara aittir